Zelení mají podobu kandidátek pro sněmovní volby aktualizovat tak, aby je 14. února mohla schvalovat jejich republiková rada. Rozhodla o tom na sobotním jednání.

I když má aktualizace kandidátek posloužit k jejich personálnímu posílení o osobnosti, neznamená to podle mluvčího strany René Kubáška automaticky dodatečnou kandidaturu bývalého šéfa strany Martina Bursíka nebo poslankyně Kateřiny Jacques.

"My si od toho slibujeme, že přivedeme nové, ovšem prověřené osobnosti zelené politiky do čela kandidátek a posílíme kandidátní listiny pro ty květnové volby," uvedl po jednání rady předseda strany Ondřej Liška.

Bursík a Jacques jsou podle něj osobnosti, které do "zelené politiky" patří, nicméně zatím je jejich kandidatura otevřenou záležitostí.

"Jméno Martina Bursíka je sice nesmírně cenné, ale nemůže se v žádném případě jednat pouze o jednotlivcích," podotkl místopředseda strany František Pelc. 

Bursík, který odešel z čela strany po jejím neúspěchu v loňských evropských volbách, poté odmítl kandidovat v předčasných volbách do sněmovny. Ty však byly zrušeny. Kandidaturu v květnových volbách nevyloučil. Mohl by se stát znovu lídrem v Praze. "Jednání stále probíhají," sdělila k tomu předsedkyně pražské organizace zelených Petra Kolínská.

Spolu s Bursíkem v předčasných volbách nechtěla kandidovat ani jeho partnerka a poslankyně Kateřina Jacques. Nyní ale téma své kandidatury nechává otevřené.

Aktualizovat program

Rada podle mluvčího strany o personáliích nejednala, jen o způsobu aktualizace. "Po diskusi s jednotlivými kraji nakonec prostě dojdeme k nějakému výsledku v jednotlivých krajích," podotkl. Může se stát, že některý kraj vůbec nebude chtít kandidátku změnit, dodal mluvčí.

Na druhou polovinu února rada naplánovala programovou konferenci, na které by uzavřela proces aktualizace volebního programu strany. Rada pak má program schválit koncem února. Liška připomněl, že na aktualizaci programu strana spolupracuje s občanskými iniciativami a neziskovými organizacemi.

Republiková rada také podle mluvčího schválila rozpočet strany pro květnové sněmovní volby, počítá na ně s pěti miliony korun. Podobně skrovný několikamilionový rozpočet měla i pro zrušené předčasné volby.

Rada současně rozhodla o navýšení základního členského příspěvku kvůli posílení finanční nezávislosti strany, a to z 300 na 400 korun. Podle mluvčího je toto navýšení spíše symbolické a nebude se týkat studentů či matek na mateřské.