Vláda do měsíce sdělí Evropské unii českou pozici k povinnému zavádění tělesných skenerů na letištích. Ministr vnitra Martin Pecina to v neděli řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Zároveň uvedl, že zavádění skenerů podporuje, podle něj s ním ale nesouhlasí ministr dopravy Gustav Slamečka.

"Já, který jsem zodpovědný za bezpečnost, bych si samozřejmě přál, aby ty skenery byly postupně zaváděny. Třeba ze začátku jen pro pasažéry na lety do Spojených států a do Izraele, které jsou z hlediska bezpečnosti nejproblematičtější," doplnil Pecina.

Slamečka podle Peciny vnímá především problémy, které by zavádění skenerů přineslo na letištích. "Bylo by to opatření, které by mělo své nemalé náklady a bylo by to opatření, které by bylo nepříjemné pro lidi," přiznal ministr vnitra.

Nákup může nařídit zákon

Skenery by podle českých zákonů musela nakoupit jednotlivá mezinárodní letiště na vlastní náklady. Generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák v pořadu uvedl, že letiště zatím skenery pořizovat nehodlá. Počká na zákonné rozhodnutí, kterým stát určuje minimální bezpečnostní standardy na českých letištích.

Záměr umístit tělesné skenery na svých letištích oznámily v minulých dnech Francie, Nizozemsko, Británie a Itálie, a to v souvislosti s vánočním pokusem o atentát na americké letadlo směřující z Amsterodamu do Detroitu. Nigerijský sebevražedný útočník přitom použil výbušninu, kterou zřejmě nebyly klasické bezpečnostní rámy schopny zjistit. Na skeneru by se ale prý objevila.


ANIMACE: Do naha na letišti. Jak fungují a co vidí tělesné skenery