Největší podíl insolvenčních návrhů k celkovému počtu podniků byl loni v Praze a Jihomoravském kraji, nejnižší naopak ve Středočeském a Karlovarském kraji. Z jednotlivých odvětví byly nejnáchylnější k insolvencím firmy chemického a telekomunikačního průmyslu. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Creditreform.

Největší meziroční nárůst podaných insolvenčních návrhů podle regionů byl v Plzeňském kraji, kde se počet insolvencí zvýšil o 83 procent proti roku 2008. Nejvíce insolvenčních návrhů bylo loni podáno v Praze (1171). Na 1000 registrovaných firem tak vychází 2,43 insolvenčního návrhu. Naopak nejstabilnější situace je v krajích Středočeském a Karlovarském, kde zkrachuje méně než jedna firma z tisíce registrovaných.

Nejčastější právní formou v insolvenci v přepočtu na tisíc registrovaných firem byla v roce 2009 "evropská společnost" (SE). Tato právní forma v náchylnosti k insolvencím (32,26) přesvědčivě předstihla akciové společnosti (14,81) a také společnosti s ručením omezeným (12,33). Právní forma SE je však v ČR spíše výjimečná.

Nečastěji byly insolvenční návrhy podávány na společnosti s ručením omezeným (3584). Naopak "nejjistější“ právní formou podnikání je živnostenská firma (neregistrovaná či registrovaná u obchodního soudu), která je nejčastěji se vyskytující právní formou v ČR. Výsledky analýzy potvrzují, že méně rizikovými jsou právní formy s osobní formou ručení (komanditní společnost, veřejná obchodní společnost a právě živnostníci) než kapitálové společnosti (a.s. a s.r.o.).

Creditreform je mezinárodní skupinou poskytující svým zákazníkům hospodářské a kreditní informace, poskytuje služby inkasa pohledávek a také další služby v oblasti řízení rizik. Creditreform je přímo zastoupen v 23 evropských zemích, má 180 poboček a zaměstnává 4500 pracovníků.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru