Členové dělnické strany neuspěli

Dva lidé, kteří byli v říjnu zadrženi a obviněni v rámci rozsáhlé akce namířené proti stoupencům ultrapravice, neuspěli se stížností proti usnesení o zahájení trestního stíhání. Jde o předsedu pražské organizace Dělnické strany (DS) Patrika Vondráka a členku strany Michaelu Dupovou. Detektivové po říjnových prohlídkách obvinili 18 lidí z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta tehdy řekl, že někteří zadržení byli původně podezřelí z přípravy teroristického útoku v ČR. Šéf strany Tomáš Vandas již tehdy označil policejní akci za zoufalou snahu vlády najít důkazy o protiprávním jednání členů či sympatizantů DS, o jejímž zrušení na návrh vlády v těchto dnech jedná Nejvyšší správní soud.

Dělnická strana (DS) je podle advokáta Tomáše Sokola prostřednictvím personální unie spojena s Národním odporem, který sdružuje radikální české neonacisty. V obou uskupeních jsou podle Sokola často titíž lidé. Advokát vlády to řekl na jednání Nejvyššího správního soudu o návrhu vlády na rozpuštění strany.

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas, který ji u soudu zastupuje, jakékoliv spojení popírá. "Ať vláda předloží, kdo Národní odpor vede, jaká je struktura a členské obsazení. Ať vláda předloží smlouvu, která dokazuje spojení DS s Národním odporem. Já jsem nikdy nic takového neviděl, jsou to jen prázdné proklamace," uvedl Vandas.

Sokol, který zastupuje vládu, připustil, že Národní odpor neexistuje v uchopitelné formě nějakého právního subjektu. "Ale objektivně existuje jako jakási forma občanského uskupení," řekl Sokol. Spolupráci vláda dokládá například znaleckým posudkem a zprávou policejního útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Jak prokázat spojení? 

Provázanost DS s Národním odporem je podle vlády zřejmá například ze vzájemné účasti na veřejných akcích a z podrobného referování o činnosti Dělnické strany na serveru Odpor.org, který se hlásí k Národnímu odporu.

Dělnická mládež, která je oficiálně svázána s Dělnickou stranou, si nechala ministerstvem kultury zaregistrovat periodický tisk s názvem Národní odpor. "Je toto slovní spojení snad zakázané?" ptal se Vandas.

Materiály předložené vládou byly plné pouze údajů o jednotlivých neonacistických hnutích a akcích, která pořádají. V dokumentech vláda rozebírá charakteristiky nejen Národního odporu, ale také Autonomních nacionalistů nebo Národního korporativismu.

V souvislosti s Autonomními nacionalisty Vandas sice uvedl, že nezná jejich představitele a nemá s nimi nic společného, ale přiznal, že vystoupil na jejich akcích. "Byly to akce, které nám byly blízké, například na počest svatého Václava a na podporu Srbska proti odtržení Kosova," uvedl Vandas.

Vládě se dopoledne nedařilo příliš dobře prokázat propojení těchto hnutí s Dělnickou stranou. Soudci se už několikrát advokáta Sokola dotazovali, zda bude vláda ještě toto propojení dokazovat. „Ano, k propojení Dělnické strany s těmito organizacemi se ještě dostaneme,“ reagoval Sokol.

Přiznivci DS jednání chvílemi komentovali nebo se občas zasmáli argumentům vlády. "Už nemají co říct," komentoval jeden z mladíků jednání právníků státu, když se odmítli vyjádřit k jedné z Vandasových reakcí. Ten požadoval, aby zástupci vlády vysvětlili, jak přišli na to, že se u jedné z akcí Autonomních nacionalistů jednalo o "neonacistickou akci", jak o ní Sokol mluvil.

Vandas si chtěl popovídat 

Vandas se při předčítání důkazů velmi často radí se svým kolegou Zbelou z Dělnické mládeže. V jejím programu například stojí, že "naše země patří pouze nám, ne přistěhovalcům a lidem odlišné národnosti".

V dalším programovém bodě Dělnická mládež uvádí, že víru v národní socialismus vidí "jako ústřední ideu, určující existenci a činy národa". Podle vlády se tím programově přihlašuje k odkazu Adolfa Hitlera. Bod má navíc číslo 18, což je mezi neonacisty šifra, která symbolizuje Hitlerovy iniciály.

První návrh na rozpuštění Dělnické strany soudci stejného senátu vloni odmítli kvůli nedostatku důkazů a celkové formální nedokonalosti. Tentokrát vláda předkládá návrh na 70 stránkách, který doplňuje 85 příloh v podobě policejních zpráv, článků z internetu, tiskovin Dělnické strany a mnoha dalších dokumentů.

Některé části důkazů, na které se vláda v návrhu odkazuje, však soudcům NSS nedodala. Karel Bačkovský z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra, který se Sokolem zastupuje stát, proto už několikrát musel části důkazů vytrhnout ze spisu, který má u sebe a předložit je soudu dodatečně. Úřednice materiály rozmnožila a předala je Vandasovi, který bude mít možnost se k těmto částem spisu, které dosud neměl k dispozici, dodatečně vyjádřit.

Advokáti také předali soudu některé fotografie nekvalitně reprodukované a nebylo možné rozeznat zachycené osoby. Mezi předloženými důkazy se objevily třeba také snímky z maškarního večírku Národního odporu.

Oba advokáti museli stejnou "proceduru" s vytrháváním důkazů několikrát absolvovat už včera, kdy to Vandas komentoval slovy: "Vláda v tom má evidentně chaos." Soudci byli k těmto zmatkům zatím shovívaví.