Komentáře
Slovenské HN
( hnonline.sk)

Ján Kováč: Toto premiér Fico nečakal

Dopravci na Slovensku skončili s několikadenní blokádou na protest proti systému výběru mýtného. Silnice jsou nyní opět průjezdné. ČTK to v úterý potvrdili pracovníci Stella Centra, které monitoruje situaci na silnicích. Řidiči kamionů už prý opustili i bratislavskou Rožňavskou ulici, kterou zatarasili minulý týden.

V neděli večer sice uvolnili jeden pruh, aby mohla projíždět vozidla městské hromadné dopravy, protesty dopravců se ale v pondělí rozšířily do dalších slovenských měst.

Ukončení protestů slíbili představitelé nespokojených řidičů kamionů poté, co slovenský premiér Robert Fico v pondělí vpodvečer řekl, že vláda vyhoví části jejich požadavků. Odložit by se měla dočasně například povinnost platit přes systém elektronického výběru mýtného za silnice první třídy, chystá se také snížení spotřební daně z nafty.

Potrestá policie řidiče za protesty?

Některým dopravcům hrozí za nedávné protesty na slovenských silnicích pokuta. Tamní policie bude vyšetřovat přestupky v Košicích, v řadě jiných krajů ale od dalšího vyšetřování ustoupila. ČTK o tom v úterý informovali zástupci policie. Řidiči v Košicích se ale pokut neobávají a očekávají, že policie od sankcí ustoupí úplně. "Věříme, že si to policie v Košicích rozmyslí, šlo o celoslovenský problém," poznamenala Anna Ondrušová, která patří k organizátorům protestů.

Ve východoslovenské metropoli v pondělí blokovala asi stovka nákladních vozidel několik hodin jeden z hlavních výjezdů z města. "Dopravní policisté na celou situaci dohlíželi a dokumentovali přestupky, kterých se řidiči dopustili," řekla policejní mluvčí Jana Demjanovičová. Ačkoliv policie řidiče na místě nepokutovala, přestupky chce dál řešit podle zákona.

Řidiči podle Demjanovičové například porušovali zákaz zastavení, blokovali odbočovací a přípojné pruhy, stáli na přechodu pro chodce nebo zakrývali dopravní značení. Za tyto přestupky jim hrozí většinou pokuty od 60 eur (od 1570 Kč). Policie má ale zatím jen značky vozidel, jejich řidiče musí teprve vypátrat, poznamenala mluvčí.

Bez hrozby pokuty jsou ale dopravci v některých jiných krajích. Policie například nijak nepostihne protestující řidiče nákladních aut v Prešovském kraji. "Nebyly žádné pokuty, nezjišťovali jsme ani totožnost řidičů nebo značky kamionů, dohlíželi jsme jen na bezpečnost dopravy," uvedl policejní mluvčí Daniel Džobanik. V Prešovském kraji řidiči kamionů v pondělí krátce zablokovali silnici v Popradu, pomalou jízdou demonstrovali také v Prešově a Staré Ľubovni.

"V Banskobystrickém kraji nebyl žádnému protestujícímu řidiči kamionu zadržen řidičský průkaz. Za pomalou jízdu nebo blokádu silnic nebyly uloženy ani blokové pokuty či postoupeny přestupky ke správnímu řízení," podotkla mluvčí policie Mária Faltániová.

Kolony na hranicích nemizí

Na česko-polské hranici je od počátku spuštění mýtného kolona kamionů, která zatím stále nemizí. Naopak se podle české policie v noci na úterý ještě řada vozidel na hraničním přechodu Mosty u Jablunkova prodloužila. Tam se registrují do systému kamiony, které přijíždějí ze zahraničí.

Řidiči si stěžovali na výpadek systému, ten ale provozovatel kvůli aktualizaci ohlásil už v pátek. "Řidiči mluví o tom, že se zase zhroutil odbavovací systém, takže se vše protahuje," řekl mluvčí s tím, že policie na místě zatím nezaznamenala žádné mimořádné události, jako například krádeže. Systém elektronického mýtného na Slovensku provozuje společnost SkyToll.

Kamiony se v Mostech začaly opět kupit v noci na pondělí, protože do nedělních 22:00 měli řidiči zákaz jízdy po dálnicích a silnicích první třídy. Silničáři proto opět rozšířili příjezd k hranici o jeden pruh, aby kamiony neblokovaly průjezd osobním autům. Během pondělí se asi kilometrová kolona 70 kamionů zkrátila na zhruba 50 vozů.

Slovensko spustilo elektronický výběr mýtného od začátku letošního roku. Mýtné se vztahuje na automobily s hmotností nad 3,5 tuny. Podle Žurovce přijíždí většina řidičů už se čtečkami, které jsou nutné po zavedení elektronického mýtného na Slovensku. Minulý týden je mnozí ještě nevlastnili. Mnoho řidičů je ale potřebuje dobít, což je možné opět pouze na slovenském území. Proto se nedá očekávat, že by se situace na hranicích zlepšila natolik, aby se kolona vůbec netvořila, míní mluvčí.