Řidiči asi nebudou moci v budoucnu legálně jezdit po dálnicích rychlostí až 160 kilometrů za hodinu. Sněmovní hospodářský výbor ve středu doporučil vyřadit z poslanecké novely silničního zákona ustanovení, které umožňovalo zvýšit na vybraných úsecích rychlostních silnic a dálnic nejvyšší povolenou rychlost o 30 kilometrů za hodinu. Hlasovalo pro to 14 z 18 přítomných členů výboru.

Zvýšení nejvyšší povolené rychlosti by podle poslanců budilo mylný dojem, že je bezpečná; například pro řidiče rychlých aut, kteří rychlost překračují již nyní. "Myslím, že to je dobrý krok, protože je to i signál pro veřejnost, že jsme si vědomi, v jakém stavu máme komunikace, v jakém stavu máme vozidla i řidiče," řekl ČTK zpravodaj výboru k novele Karel Šidlo (KSČM).

Návrh obsahuje poslanecká novela, pod níž je podepsaný například bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS) a další poslanci z ostatních sněmovních stran s výjimkou zelených. Novela má také mimo jiné ztížit výmluvy řidičů na osobu blízkou a ukládá povinnost řidičům nosit reflexní vestu.

Ministr nechce plošné navýšení 

Rozhodnutí výboru však neznamená konečný verdikt, je to doporučení sněmovně, která se jím může i nemusí řídit. Ta se nyní novelou bude zabývat ve druhém čtení, zřejmě již na své nejbližší schůzi, která začne 26. ledna.

Ministr dopravy Gustav Slamečka dnes na poslance naléhal pro případ, že by se některý z nich přesto rozhodl ve druhém čtení v zákoně zvýšení nejvyšší povolené rychlosti navrhnout. Slamečka nechce, aby případné zvýšení bylo plošné. Odmítá také, aby podmínky pro toto zvýšení nebyly přesně dané, ale aby mohl správce komunikace sám pružně rozhodnout, zda a kde rychlost zvýší. Mohl by ji také zvyšovat nejen o daných 30 kilometrů, ale podle okolností například na 140 nebo 150 kilometrů za hodinu.