Krajský soud v Brně dnes svěřil týrané hochy z kuřimské kauzy do péče otce. Skončí tak jejich pobyt v brněnském dětském krizovém centru Klokánek, v němž jsou umístěni od odhalení případu v květnu 2007.

Děti by mohly být podle mluvčí soudu Miroslavy Sedláčkové  předány otci do měsíce. Soud nad chlapci ustanovil dohled - budou je navštěvovat sociální pracovníci. Chlapci sami mají zájem o otce, který o jejich svěření do péče usiloval od odhalení kauzy.

V době, kdy byli hoši týráni, je matka zcela izolovala otce. S mužem se před tím rozešla. Neměl údajně ponětí, jak je s jeho potomky nakládáno. U soudního procesu pak opakovaně prohlásil, že jej to šokovalo. Syny v centru Klokánek pravidelně navštěvoval.

"Museli si zase zvyknout na otce. Bral si je zpočátku jen na procházky, pak na víkendy a v poslední době je to již tak, že jsou tři týdny u otce a týden v Klokánku," řekla vedoucí centra Zuzana Blažková. Připomněla, že soudní znalec navrhl v prosinci 2008, aby se otestovalo, jak si děti na otce zvyknou.

Chlapci s tím neměli žádné potíže. Jejich psychický stav se podle odborníků výrazně zlepšil. Chodí do školy a na pobyt u otce se těší. Podle psychologů se ale budou hoši, jimž je nyní deset a 12 let, vyrovnávat s následky týrání celý život.

Skupina šesti osob, mezi nimiž byla i matka a teta chlapců, týrala chlapce od léta 2006 do května 2007 v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce. Pachatelé zavírali děti do klecí, bili je, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky.

Cílem bylo vytvořit z hochů lidi se zlomenou vůlí, připravené na slovo poslechnout jakékoli rozkazy. Odsouzení byli podle některých názorů členové náboženské sekty. Motivy týrání se dosud nepodařilo uspokojivě vysvětlit.

Matka obou chlapců si má odpykat devět let vězení, její sestra Kateřina dostala dokonce deset let nepodmíněně. K sedmi rokům vězení byli odsouzeni Hana Bašová a Jan Škrla, k pěti rokům Jan Turek a Barbora Škrlová. Část odsouzených tvrdí, že je nevinná. Verdikt se snažili zvrátit dovoláním u Nejvyššího soudu, nikdo z nich ale neuspěl.

Související