Uvádí to nová studie, kterou američtí vědci uveřejnili v lékařském časopise Science Translational Medicine.

Vyčerpání z mnoha nocí bez dostatečného spánku se prý navíc kumuluje. "Nedostatek spánku během několika spánkových cyklů způsobuje, že se výkon výrazně zhoršuje každou další hodinu, kdy zůstaneme vzhůru," citovala agentura Reuters vedoucího týmu vědců, neurologa Daniela Cohena z Bostonu.

Jeho tým zkoumal skupinu devíti dobrovolníků, kteří se v nemocnici v průběhu téměř 40 dnů podrobili sérii testů. Ty ukázaly, že krátkodobý spánkový deficit lze dohnat jednorázovým desetihodinovým spánkem. Chronický spánkový dluh se prý ale nedá napravit ani pořádným spánkem v průběhu tří dnů.

Lékaři ovšem stále nevědí, kolik dnů či týdnů je potřeba na to, aby lidé dlouhodobě chybějící spánek dohnali.

Dostačující spánek podle vědců trvá průměrně osm hodin. Akutní spánkový deficit člověka ohrožuje po 24 hodinách beze spánku. Na chronický spánkový dluh si člověk zadělá, pokud spí opakovaně pouze čtyři až sedm hodin.

"Lidé, kteří spí málo v průběhu pracovního týdne a snaží se to dohnat o víkendu, si možná neuvědomují, že si zadělávají na chronický spánkový dluh," uvedla spoluautorka studie Elizabeth Klermanová. Podle ní se to může nebezpečně projevit v okamžiku, kdy tito lidé potřebují zůstat dlouho vzhůru nebo být čilí třeba při řízení automobilu.