Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek řekl premiérovi Janu Fischerovi, že sociální návrhy ČSSD nezvyšují schodek rozpočtu, poslanci sociálních demokratů je proto ve sněmovně podpoří. Prioritou ČSSD je podle Paroubka hospodářský růst a snižování schodku v čase. Uvedl to na tiskové konferenci po pátečním jednání s premiérem.

Fischer schůzkou uzavřel cyklus setkání s šéfy stran, které mají ve sněmovně klub. "Konzistentně tvrdím, že vláda má problém s tím, co by navyšovalo schodek rozpočtu," řekl premiér.

Ministerský předseda připomněl, že vláda má stále zájem vázat část výdajů rozpočtu. Kabinet bude v pondělí jednat o třech variantách. "Šetřeme na výdajích státu, ne občanů," uvedl Paroubek.

Ve sněmovně leží sociálnědemokratické návrhy na zvýšení mateřské na loňskou úroveň, na zrušení zdravotnických poplatků, na obnovení proplácení prvních tří dnů nemocenské a na vyplacení 13. důchodu.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka v pátek vyčíslil náklady na případné změny v sociální oblasti, pokud by byly přijaty návrhy levice, na 750 milionů korun v tomto roce. Návrh ČSSD na výplatu jednorázového příspěvku k důchodu nemá podle něho dopad na státní rozpočet v roce 2010 ani v následujících letech, protože počítá s šesti miliardami korun z dividend polostátních firem, které stát shromažďuje na mimorozpočtovém účtu.

Návrh na obnovení výplaty nemocenské v prvních třech dnech nemoci by stát podle propočtu ČSSD přišel na tři miliardy. ČSSD navrhuje plnou rozpočtovou kompenzaci posílením daňové progrese u příjmů nad 1,2 milionu korun ročně.

"Celkový dopad návrhů, podporovaných ODS může naopak lehce dosáhnout 13 miliard korun," uvedl Sobotka v tiskové zprávě Lidového domu. Ani předseda vlády, ani ministr financí Eduard Janota ale podle něj nemluví o návrzích ODS, které bude sněmovna projednávat. Jde o návrh na snížení spotřební daně z piva, který prosadili senátoři za ODS v Senátu. Senátoři ODS podle Sobotky navrhli také zrušení koncesionářských poplatků, což Senát nepřijal. Ve sněmovně pak leží dva návrhy na snížení DPH u některých služeb z dílny občanských demokratů.

 

Související