Vláda zřejmě uvolní dalších deset milionů korun na humanitární pomoc pro zemětřesením poškozené Haiti. Do Haiti tak bude putovat už celkem patnáctimilionová pomoc. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to řekl ministr zahraničí Jan Kohout. Ministr zároveň uvedl, že tato částka nebude pravděpodobně konečná.

Kohout uvedl, že by bylo možné použít nejen 73 milionů korun vyčleněných v rozpočtu na humanitární pomoc, ale čerpat i z jiných kapitol, například z všeobecné pokladní zprávy.

"My si uděláme finanční polštář a podle situace ho budeme uvolňovat prostřednictvím jednotlivých mezinárodních organizací nebo vládních organizací nebo i jiným způsobem tak, jak bude potřeba, aby ta pomoc měla smysl," uvedl ministr.

Pomoci je připravena i armáda. Ta už podle ministra Martina Bartáka aktivovala vládní letku se záchranným sborem a měla připraveny i letové plány. Byla ale požádána mezinárodním záchranným týmem, aby zatím letadla nevysílala, protože jediné letiště na Haiti má omezenou kapacitu. Materiální pomoc budou dopravovat centrálně transportní letouny, dodal ministr.

Armáda může podle Bartáka vyslat nemocnici a zdravotníky, chemiky kvůli znečištění zdrojů pitné vody nebo i v menší míře aktivovat vojenskou policii, aby pomáhala udržovat pořádek. Misi by ministerstvo hradilo ze svého rozpočtu. "Zkušenosti armády jsou poměrně veliké se zemětřesením v Íránu a Afghánistánu," uvedl ministr.

ČR bude podle obou ministrů reagovat na žádosti koordinačních týmů, aby nedocházelo ke zdvojování pomoci. Česko se také nebude orientovat jen na první dny či týdny humanitární pomoci, ale bude pomáhat také při obnově a rekonstrukcích v příštích měsících či letech, uzavřel Kohout.

O pomoci Haiti se jedná i na úrovni Evropské unie. Spojené státy oznámily, že do pondělí dopraví na Haiti až 10.000 vojáků na pomoc při distribuci potravin a léků obětem zemětřesení a na ochranu před rabováním.

Související