Bez komplikací schválila v pondělí vláda navýšení mýta od pátečních 15:00 do 21:00. Vozy se dvěmi nápravami připlatí 25 procent, od tří náprav o polovinu více.

Kabinet se podle premiéra Jana Fischera rozhodl jít spíše cestou ekonomických resktrikcí než administrativním zákazem jízd všech kamionů v pátek, který ve Strakově akademii zůstal po Topolánkově vládě. "S návrhem neměl problém ani ministr pro životní prostředí," dodal Fischer.

Podle odhadů ministerstva dopravy by díky opatření měla z českých dálnic v pátek odpoledne a večer zmizet asi třetina kamionů. 

"Ekonomický dopad bude neutrální," uvedl šéf resortu dopravy Gustav Slamečka. Stát sice navýšením vybere od dopravců o 70 milionů více, ale zároveň jim sníží sazby o necelá dvě procenta za používání komunikací v jiných časech.

Za půl roku chce MD nový systém vyhodnotit a v případě, že se ukáže jako neúčinný, úřad ho prý přehodnotí.  

Dopravci vyhráli 

Kamionoví dopravci návrh přijali, neboť prý nebude mít zásadní dopad na jejich náklady. Naopak jakýkoliv zákaz jízdy ostře odmítají, což hodlali v minulosti podpořit i protesty. 

Jiná situace je u autobusových dopravců, kteří nemohou počítat s žádnou výjimkou. Páteční odpoledne a podvečer jsou totiž považovány za špičku, kdy z velkých měst odjíždí největší množství pasažérů, v jiné dny vypravují spojů méně.

"Některé naše spoje do Prahy jezdí jen v pondělí a v pátky, kdy je největší zájem cestujících. Haléřové slevy po zbytek týdne nám zdražení mýtného určitě nevyrovnají," sdělil před nedávnem Mladé frontě Dnes ředitel osobní dopravy ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

Mýtné sazby se liší podle počtu náprav a emisních norem, které vozidla splňují. Jízda v pátek mezi 15:00 a 21:00 vyjde draho především kamiony se čtyřmi a více nápravami a nízkou emisní normou.

Ty nyní platí za kilometr nejvyšší sazbu 5,4 koruny, nově by to bude o 2,7 koruny více. Například na tranzitu přes celou republiku z Rozvadova do Břeclavi zaplatí v nově kamion v pátek o 900 korun více než dnes. Trasa Praha - Brno bude o více než 400 korun dražší.

Zvýšením mýtného se nic nemění na současných pravidlech pro jízdu kamionů. Podle nich nesmějí kamiony od 7,5 tuny a malé nákladní vozy od 3,5 tuny s přívěsem na dálnice a silnice první třídy o letních prázdninách v pátek od 17:00 do 21:00 a v sobotu od 7:00 do 13:00. Celoroční zákaz platí pouze pro neděli od 13:00 do 22:00.

Automobiloví dopravci zaplatili loni na elektronickém mýtném o 601 milionů korun méně než v roce 2008, celkem 5,54 miliardy Kč. Důvodem je nižší objem přeprav v době krize.