Sníh do Vltavy

 

Pracovníci Technické správy komunikací hlavního města Prahy (TSK) začnou v pondělí odpoledne opět shazovat do Vltavy sníh, který v minulých dnech z centra odvezli na náplavky. Hromady sněhu už příliš omezují provoz na náplavkách, komplikované je v současnosti i zásobování lodí.

Sníh se bude likvidovat Na Rašínově nábřeží a u nemocnice Na Františku. Jen na náplavku Na Františku minulý týden pracovníci navezli kolem 4000 kubických metrů sněhu. Přes víkend přibyly i další sněhové hromady, které přivezly zřejmě soukromé firmy.

Ministerstvo životního prostředí už dříve doporučovalo nechat sníh na nábřežích ležet a postupně odtát.

Tající sníh, rampouchy na římsách a sněhové převisy ze střech ohrožují nejen chodce, ale také zaparkovaná auta. Hasiči evidují zvýšený počet zásahů, policisté desítky poničených vozů.

Záchranná služba v Praze zaznamenala podle ředitele Zdeňka Schwarze jeden vážnější úraz, který způsobil padající kus ledu. Podle mluvčí utrpěl muž jen lehčí zranění. Záchranka ho odvezla do nemocnice Na Františku.

Rampouchy ohrožovaly i žáky střední školy na klatovském nábřeží i základní školy Komenského v Horažďovicích na Plzeňsku. Odpoledne také zranil v centru Plzně starší ženu, která utrpěla otřes mozku a má naražená záda.

Pořadník na výjezdy hasičů 

Kvůli padajícímu sněhu také strážníci ohrazují desítky míst, kde by pád mohl hrozit. "Zaznamenali jsme také více telefonátů, kdy nás lidé na možný pád upozorňují," řekla ČTK mluvčí městské policie v Praze Jana Přikrylová.

"Museli jsme udělat pořadník, přednost mají školy, školky, veřejné instituce a zdravotnická zařízení. Nikoho neodmítneme, ale může trvat i hodinu, než přijedeme," řekla ČTK mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Uvedla, že hasiči museli zasahovat i u nalomených stromů a padajících větví.

V pražských Klánovicích se strom dokonce zřítil na část domu a poničil střechu. Také v Ohařích na Kolínsku se pod tíhou sněhu propadla střecha starého rodinného domu. Nikdo nebyl zraněn.

Pomačkané plechy aut

"Od rána se hasiči téměř nezastavili. Během dopoledne zasahovali u 18 případů technických pomocí," uvedla mluvčí hasičů z plzeňského kraje Alena Marešová.

Obdobná situace je i v metropoli. Policie podle mluvčí zaznamenala desítky případů, kdy sníh poškodil zaparkovaná auta, například na Vinohradech nebo v Dejvicích. "Případy jsou ale po celém území Prahy," uvedla mluvčí. Policie ke všem případům nevyjíždí, zpravidla jen tehdy, pokud si to vyžádají přivolaní zástupci pojišťovny.

Sněžení a vítr od rána znovu komplikují dopravu na silnicích i železnici. Tak jako minulý týden je situace nejhorší asi na východě Čech. Na Vysočině je neprůjezdných několik vedlejších silnic na Chotěbořsku. Už devět silnic je uzavřeno v Pardubickém kraji, další jsou neprůjezdné kvůli popadaným stromům, které ztěžují dopravu i na Karlovarsku.

Provoz je stále přerušen na středočeské trati Ledečko - Uhlířské Janovice na Kutnohorsku. Husté sněžení znemožnilo i zavedení náhradní autobusové dopravy. Na ostatních místech republiky se daří udržet tratě v provozu.

Dopravu ale značně komplikuje vykolejená posunovací lokomotiva na pražském Hlavním nádraží. Zpoždění vlaků je od několika minut až po 93 minut, které nabrala souprava ze Smíchova směrem na Vsetín.

Předpověď slibuje další sníh

V pondělí bude sněžit jen na Moravě, teploty přitom mohou vyšplhat na tři stupně Celsia. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nasněží do konce týdne už jen do pěti centimetrů sněhu.

V příštích dnech by se mělo mírně ochlazovat. "Přes noc by mělo mrznout a přes den se budou teploty pohybovat kolem nuly. To znamená sníh určitě vydrží, žádnou výraznější oblevu nečekáme," uvedl meteorolog ČHMÚ. V noci se mohou místy objevit náledí a zmrazky.

Související