Pokuta půl milionu korun pro karlovarský magistrát za nestandardní losování v miliardové zakázce na stavbu sportovní haly platí. Potvrdil ji Krajský soud v Brně, když zamítl žalobu města. Karlovy Vary sankci už dříve uhradily, peníze ale zřejmě dostanou zpět od firmy, která losování organizovala.

Pokutu magistrátu uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na podzim 2007, poté ji potvrdil předseda úřadu Martin Pecina. Jeho rozhodnutí Karlovy Vary chtěly u soudu zrušit.

Losováním chtěl magistrát v dubnu před čtyřmi lety omezit počet zájemců na pět, které pak oslovil. Tento postup je za jistých podmínek možný.

Hlavním důkazem ve sporu je více než dvanáctiminutový videozáznam z losování k zakázce, který dnes právní zástupce Karlových Varů Vladimír Tögel nechal promítnout v soudní síni. Snímek ukazuje, že organizátor soutěže vybral první tři firmy během několika sekund, zatímco čtvrtý a pátý lístek vytáhl losující muž vždy až zhruba po půl minutě. Těchto pět vylosovaných firem pak město oslovilo.

Losující muž zdržení u čtvrtého a pátého lístku po losování komentoval tak, že lístky byly slepené, a nemohl je proto v osudí oddělit. Kvůli tomu také s nádobou i zatřepal. Všemu přihlížela notářka, kterou mužovo počínání rozesmálo. Přesto pak regulérnost losování potvrdila.

Zatímco Karlovy Vary u soudu tvrdily, že délka losování jeho transparentnost neovlivnila, ÚOHS v minulosti a dnes také soud konstatoval, že ano.

Zkrácený videozáznam "karlovarské losovačky" halu a tamní magistrát "proslavil", například na webovém portálu youtube.com jej vidělo přes 90.000 lidí. Pozornost mu věnoval i Jan Kraus ve svém pořadu Uvolněte se, prosím.

Pokuta 500.000 Kč je jedna z nejvyšších, jakou antimonopolní úřad vyměřil městům a obcím. Dosud nejvyšší sankci tři miliony korun uložil Zlínu za dlouhodobé a záměrné obcházení zákona v mnoha zakázkách. Tuto pokutu ale loni na podzim zrušil Nejvyšší správní soud a kauzou se bude znovu zabývat krajský soud v Brně.

Související