Češi důvěřují více institucím Evropské unie než domácím. Zatímco Evropskému parlamentu věří 60 procent a evropské komisi 59 procent Čechů, vládě důvěřuje 37 procent lidí a národnímu parlamentu jen 15 procent.

Ukazují to výsledky průzkumu Eurobarometr, které ve čtvrtek zveřejnilo zastoupení Evropské komise v Česku. Průzkum se uskutečnil na přelomu října a listopadu loňského roku.

Vyšší důvěra v evropské než v národní instituce je typická pro všechny státy EU. Mezi patnáctkou "starých zemí" je ale rozdíl mezi důvěrou v evropské a domácí instituce menší než u "nových zemí", které do unie vstoupily v letech 2004 a 2007.

Důvěra v EU je dlouhodobá

Tuzemské výzkumy přitom ukazují opačný trend. Českou sněmovnu a Senát hodnotilo v prosinci v průzkumu společnosti STEM pozitivně 37 procent dotázaných. "Parlament tak dosáhl nejlepšího hodnocení své práce od začátku roku 2009," uvedla agentura.

Podle ředitele společnosti pro výzkum veřejného mínění Factum Invenio Jana Herzmanna je pro Čechy typické, že důvěřují buď úplně nejbližším institucím, jako jsou místní zastupitelstva, nebo těm nejvzdálenějším. Důvěra v evropské instituce je podle něj dlouhodobá a trvá už od okamžiku, kdy se připravovalo referendum o přistoupení Česka k unii.

Češi podle Herzmanna hodnotí domácí situace kriticky také proto, že mají možnost sledovat jednání parlamentu. "My tady vidíme z první ruky, jak někdy malicherné záležitosti se řeší, nebo jak malicherně se někdy řeší velké záležitosti. A vidíme ten prázdný sál na zasedání sněmovny, i když jednání probíhá," řekl. U evropských institucí přitom Češi takovou zkušenost nemají. 

Vstup do EU vnímá většina pozitivně

V Česku přitom převažují lidé, kteří fungování Evropské unie nerozumějí, podle Eurobarometru je jich 55 procent. Česko se tak liší od většiny ostatních "nových zemí", jejichž obyvatelé obvykle uvádějí, že fungování sedmadvacítky spíš rozumějí.

Tři pětiny Čechů se také domnívají, že české zájmy nejsou v unii brány dostatečně v potaz. Počet lidí, kteří toto tvrzení podporují, se od posledního Eurobarometru mírně zvýšil. Stejný trend je ale možné sledovat v celé unii.

Přesto zůstává přibližně stejný počet Čechů přesvědčených, že vstup země do EU přinesl zemi výhody. Myslí si to 63 procent lidí. Pozitivně vnímají členství zejména mladší lidé a ti, kteří se hlásí k pravicovým stranám.

Eurobarometr se také zaměřil na vnímání hospodářské krize. Dle mínění 55 procent Čechů ještě nějakou dobu potrvá. Stejný výsledek je i v průměru za celou Evropskou unii.

Češi jsou skeptičtější než evropský průměr v otázce stavu i vývoje domácího hospodářství, vyplývá z průzkumu. Se situací domácí ekonomiky není spokojeno 84 procent Čechů. Zlepšení hospodářské situace očekává jen 18 procent lidí, další zhoršení 43 procent.

Skeptičtější než unijní průměr jsou Češi i v otázce hodnocení evropské ekonomiky, jejíž stav považuje za špatný 71 procent lidí. Její zlepšení ale čeká 43 procent Čechů.