Pokud se potvrdí, že nalezené pozůstatky skutečně patří princezně Eadgyth, půjde podle odborníků o nejstarší dosud objevenou a určenou kostru člena britské královské rodiny.

Princezna Eadgyth, dcera anglického krále Eduarda Staršího, se provdala za jednoho z nejmocnějších vládců tehdejší Evropy, německého krále Otu I., a své okolí ohromovala nebývalou laskavostí a dobročinností.

"Byla mezi lidmi velice oblíbená. Byla to taková princezna Diana 10. století, krásná žena, která pomáhala ostatním," řekl britský archeolog Mark Horton.

Horton je členem týmu, který ověřuje identitu osoby, které nalezené kosti patřily. Výsledky testů, které vycházejí především z analýzy množství stroncia v zubech a kostech, budou prý k dispozici přibližně za šest měsíců. "Doufáme, že tento případ vyřešíme do léta," sdělil Horton.

Kostru se badatelům podařilo najít v rámci širšího výzkumu v katedrále v Magdeburku, tedy asi 150 kilometrů západně od Berlína. Pozůstatky ležely ve zdobené hrobce z 16. století, o které si vědci dlouho mysleli, že je prázdná. Když ji v roce 2008 otevřeli, objevili olovněnou rakev se jménem princezny Eadgyth a uvnitř téměř kompletní kostru zabalenou do hedvábné látky.

Král Jindřich I. Ptáčník uspořádal svatbu svého syna Oty I. Velikého s princeznou Eadgyth v roce 929. Novomanželé dostali jako věno město Magdeburk. Eadgyth porodila Otovi nejméně dvě děti a stejně jako princezna Diana zemřela podle dnešních měřítek mladá, ve věku 36 let.