Sebereme manažerům státních firem nemravně vysoké odměny - hřímá politická levice. I střízlivější Fischerův kabinet chystá prověrku dozorčích rad, padla přitom také slova o jejich "odpolitizování". Najatí auditoři mají do firem vtrhnout už příští týden. A zhruba v dubnu chce analýzy a doporučení dalšího postupu projednat vláda.

Dočkáme se však skutečně toho, že manažeři krachujících státních podniků napříště nebudou požadovat mnohamilionové bonusy (viz ČSA) a že v dozorčích radách už nebudou sedět neschopové, dosazení jen díky svým stranickým legitimacím?

Ani náhodou.

Ač je Fischerova vláda formálně apolitická, očista záleží hlavně na vůli politických stran. A ty své pozice ve státních firmách, zvlášť před květnovými volbami, vyklízet nebudou.

Přesto není snaha současného kabinetu, podněcovaná i aktivitou ministerstva financí, zcela marná. Když nic jiného, audit aspoň ukáže na nejkřiklavější případy. A formulovat doporučení, jak napříště bránit neoprávněným bonusům nebo účasti neumětelů v radách, také nemusí být zbytečné. Přinejmenším je voliči mohou konfrontovat s tím, jak s nimi naloží "plnohodnotná" vláda po volbách. Žádný zásadní průlom ale od současných akcí očekávat nemůžeme.

Trocha populismu neškodí

Snaha politiků o plošné snížení manažerských platů je klasickým populismem. Právě proto s ní politici nemají problém. Ohání se jí nejen levice, což je přirozené, ale jako předvolební téma vůbec nevadí ani pravici. "S novými pravidly v odměňování manažerů souhlasím. I když je to trochu populistické téma," říká šéf ODS Mirek Topolánek.

Nesmyslnost plošného oklešťování manažerských platů je přitom zjevná. Vyplývá ze socialistického rovnostářství: když přijde o práci nekvalifikovaný dělník, tak by se mělo něco sebrat i nejvyšším bossům.

Mnozí státní bossové si přitom už sami platy snížili - Petr Žaluda z Českých drah nebo Miroslav Dvořák v ČSA.Navíc, odměny nejvyšších šéfů nespočívají jen v platu, ale hlavně v různých bonusech, případně motivačních programech. A proti těm nic nenamítá ani Fischerův kabinet.

Význam motivačního programu nejvýrazněji dokumentuje elektrárenský ČEZ, jehož manažeři si díky němu už rozdělili stamiliony korun.

Příklad ČEZ zároveň ukazuje, jak obtížné bude ve skutečnosti zaběhlá pravidla měnit.

Diskutuje se totiž stále víc o změně motivačního programu energetického gigantu. Manažeři by už neměli mít v budoucnu možnost nakupovat výhodně akcie firmy a vydělávat na nich. "Jenže pak je třeba vymyslet, jaký jiný motivační program by manažeři ČEZ mohli mít," upozorňuje náměstek ministra financí Ivan Fuksa, jenž zastupuje v dozorčí radě firmy stát. Fuksa přitom otevřeně přiznává, že motivační program založený na opci na nákup akcií "už dnes nepřináší manažerům ČEZ žádný efekt". Jinak řečeno: Program, který dráždil veřejnost, se zruší - ale na své peníze si manažeři přijdou stejně.

Političtí odborníci

Otázka, zda za Fischerovy vlády z dozorčích rad státních firem zmizí lidé dosazení politickým klíčem, je zodpovězena už předem.

"Nemyslím si, že v radách musí být výkonní politici. ČSSD k tomu připraví i materiál. Ale až po vítězných květnových volbách - teď jsme proti personálním výměnám," řekl HN už před časem místopředseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Topolánek je ještě přímočařejší: "U úřednické vlády jsou zásahy do dozorčích rad nepochopitelná ambice a neopodstatněný alibismus."

Není divu, že i ministr financí Eduard Janota, coby "tahoun" snahy pročistit dozorčí rady, volí nyní velmi opatrný slovník. Výrazy jako "odpolitizování" jsou podle něj výmyslem novinářů.

"Vůbec mě nezajímá, jestli v dozorčí radě sedí za stát politik nebo nepolitik. My budeme zkoumat jen odbornou a manažerskou kvalitu těch lidí," zdůrazňuje Janota. A za důležité považuje i to, aby zástupci státu v dozorčí radě dali příslušnému ministerstvu avízo, pokud by ve firmě probíhalo něco pochybného. "Aby některý ministr financí nemohl říkat, že si manažeři firmy schválili bonusové programy bez jeho vědomí," dodává Janota v narážce na kauzu ČSA, kdy si bonusy schválilo vedení Radomíra Lašáka prý bez vědomí tehdejšího ministra Sobotky.

I Janotova ambice prověřit rady státních firem je tedy krotká, "politické pašalíky" zrušit nemůže. A stranickým bossům se přitom možná hodí, že tu práci dělá za ně. Po volbách budou moci říct: Vždyť prověrka proběhla už za předchozí vlády, my nic měnit nebudeme.