Cena zakázky

756,3 milionu
měla stát podle předběžných odhadů soutěž na tisk a roznášení lístků pro sčítání lidu. Odhad spočítali experti Českého statistického úřadu.

755,9 milionu
nabídl vítěz tendru Česká pošta. Stát tak nic neušetřil, obvyklé přitom je, že se díky soutěži cena srazí. Úřad nechtěl říct, kolik zájemců se do soutěže přihlásilo.

Problémový je i tendr na IT služby

Byla v tom korupce?

Šéf softwarové firmy Vladimír Kovář tvrdí, že mu v tendru na IT služby pro sčítání lidu někdo nabídl, že si za 20 milionů můžou koupit vítězství. HN pak zjistily, že soutěž byla skutečně podivná: v hodnoticí komisi například neseděl žádný nezávislý expert.

Soutěž vyšetřuje i policie

O tuto zakázku se začala zajímat i protikorupční policie.

Navíc nová zjištění týdeníku Respekt jsou znepokojivá: ukazuje se, že vítězství v soutěži mohla mít dopředu jasné společnost Hewlett-Packard.

Statistický úřad, který má potíže s vysvětlením velmi pochybné zakázky za stamiliony, vybral vítěze dalšího tendru souvisejícího s příštím sčítáním lidu. A opět jde o obrovské peníze. Úřad rozhodl, že mu Česká pošta zajistí tisk a roznášení dotazníků. Za 756 milionů.

Zajímavé jsou přitom dvě věci: do soutěže se přihlásila pouze státní pošta - žádná jiná firma nabídku nepodala. A pošta si musela být velmi jistá, že nepotřebuje s konkurencí bojovat cenou. Nabídla totiž jen o 400 tisíc méně, než kolik úřad předběžně odhadoval, že by mohl utratit. Statistickému úřadu se navíc vůbec nechtělo přiznat, že tendr za tři čtvrtě miliardy dostala pošta v soutěži, v níž se vlastně vůbec nesoutěžilo.

Vše (ne)najdete na webu

Dva dny před Silvestrem úřad pověsil na své stránky jen drobnou zprávičku, že obří zakázku získala Česká pošta, která dala nejlepší nabídku.Když se HN zajímaly, proč pošta zvítězila nebo co nabízely další firmy, narazily jen na vytrvalé úřednické mlčení. "Veškeré relevantní informace o výběrovém řízení k zakázce ,Práce spojené s distribucí a sběrem sčítacích formulářů a další služby pro sčítání lidu, domů a bytů 2011' jsou umístěny na veřejné webové adrese," vzkazuje místopředseda úřadu Stanislav Drápal přes svého tiskového mluvčího a do e-mailu kopíruje link na zadání soutěže.

Po rozkliknutí se ale objeví jen zadání soutěže, nic víc. Přitom ptát se na tendry statistického úřadu související se sčítáním lidu v roce 2011 není vůbec od věci. Je to jasné od konce roku, kdy HN zveřejnily sérii článků, z nichž vyplývá, že půlmiliardová zakázka na informační služby mohla být zmanipulovaná.

Pošta se trefila do ceny

Teprve po dvou dnech urgencí je místopředseda Drápal ochotný přiznat, že jediným účastníkem tendru byla pošta. Zadávací dokumentaci, tedy soupis toho, co úřad požaduje, si vyzvedlo čtrnáct firem.

Nejde však o to, že by Česká pošta nemohla dát nejlepší nabídku - vždyť může k roznášení formulářů využít hustou síť svých doručovatelek a má i další kvalitní podmínky. Navíc soutěž platí, i když se do ní přihlásí jen jedna firma. Ale není jasné, proč nebyli úředníci ochotni o zakázce mluvit.

Navíc když i předseda úřadu, dnes premiér Jan Fischer, chce zavést nová průhledná pravidla, aby každá zakázka byla na internetu, jak říká, "od kolébky až po rakev". "Nechápu to, vždyť nejde o nic tajného," diví se i bývalý senátor a statistik Edvard Outrata, který byl členem hodnotící komise. "V žádném zákoně nestojí nic o tom, že by mělo být tajné, kdo se soutěže zúčastnil a jakou nabídl cenu," souhlasí David Ondráčka, ředitel protikorupční organizace Transparency International.

Pozoruhodné ovšem je, že se pošta téměř trefila do ceny zakázky, odhadnuté statistiky. Předpokládali, že by roznášení dotazníků mohli pořídit za 756,3 milionu, pošta nabídla 755,9. Na druhou stranu je možné, že pošta věděla, že jí nikdo nemůže konkurovat - a proto si mohla dovolit nasadit nejvyšší cenu.

Statistický úřad má ale nyní potíže s jiným tendrem: na informační technologie ke sčítání lidu za 200 milionů. Zakázku pro podezření z úplatků a manipulací prošetřuje policie i antimonopolní úřad.