Češi mírně polevují ve spotřebě alkoholu a ukazuje se, že loňský rok bude mít k rekordům daleko. Přesná statistika od výrobců za loňských dvanáct měsíců ještě není k dispozici, ale poklesu spotřeby nasvědčuje propad výběru spotřební daně u všech tří komodit - piva, lihovin i šumivých vín.

Generální ředitelství cel potvrdilo, že výběr spotřební daně z lihovin klesl meziročně o 137 milionů korun, tedy o necelá dvě procenta, o víc než tři procenta klesl výběr daně z piva a podobně u šumivého vína.

Situaci neovlivnila ani loňská doslova rekordní produkce výrobců lihovin. Obchodníci se totiž před letošním zvýšením daní masivně předzásobovali a většina z nadprodukce loňského závěru roku se tak prodává až letos.

"Není důvod zavádět nějaká státem řízená opatření k omezení konzumace. A ani se tady nic podobného nechystá," vysvětluje šéf Unie výrobců lihovin Vladimír Steiner, který v otázkách daňových návrhů spolupracuje například s ministerstvem financí a celní správou.

V Česku by podle Steinera například zavedení progresivního zdanění lihovin nebylo pro státní kasu výhodné. Poměrně vysokou daň - 285 korun z litru čistého lihu - vybírá stát už dnes z lihovin jak s vyšším podílem lihu, tak i z těch s nižším obsahem.

Zvýšení spotřební daně na tvrdý alkohol má v předvolebním programu například ČSSD. Spolu s vyšší DPH u tabáku by tak podle stranických propočtů přibylo do státní pokladny čtyři až šest miliard korun.

Průměrná spotřeba čistého alkoholu se v České republice pohybuje kolem deseti litrů na hlavu a podstatnou částí se na tom nepodílejí lihoviny, ale pivo. Jenže dávno už neplatí, že se u nás vypije rekordních 160 litrů piva na hlavu. Už předloni to bylo kolem 154 litrů a loňský rok očekává celý pivní trh další propad. Celková produkce (necelých 20 milionů hektolitrů) klesne zhruba o deset procent.

Boj proti pijákům v zahraničí

Za hranicemi ČR osnují místní vlády plány, jak nadměrnou konzumaci alkoholických nápojů krotit. Velká Británie chce bojovat zdražením nápojů s obsahem alkoholu, uvažuje také o zavedení minimálních cen. Přibudou kontroly, zda v hospodách nepopíjejí teenageři, a také přísnější pokuty. Podniky budou mít povinnost nabízet zákazníkům i čistou vodu.

"Tohle je národní katastrofa," prohlásil loni v srpnu ruský prezident Dmitrij Medveděv na adresu alkoholismu. Podle připravené koncepce boje proti alkoholismu, by Rusové do deseti let měli snížit spotřebu vodky a dalších nápojů na polovinu. Stát chce zavést minimální ceny a omezit dobu prodejnosti alkoholu, nesmlě by se prodávat po desáté hodině večerní. 

"Co by se mohlo povést, je určité snížení společenské přijatelnosti alkoholu, hlavně u mládeže," cituje agentura Interfax odborníka na závislosti Nikolaje Petrenka.

Podobný problém řeší i v Německu, které se potýká s excesivním pitím mladistvých. Před pěti lety kvůli tomu zvýšili daň na míchané alkoholické nápoje v plechovkách, oblíbené mezi teenagery. Jejich spotřeba pak skutečně klesla o 12 procent, problém alkoholismu mezi mladistvými se tím ale nevyřešil.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru