Loni v Česku poprvé od roku 2005 poklesl počet plátců důchodového pojištění, počet důchodců však stále rostl. Plátců pojištění ubylo z 4,98 milionu v prosinci 2008 na loňských 4,91.

Zatímco na konci roku 2008 pobíralo důchod 2,75 milionu lidí, loni v prosinci to bylo již 2,79 milionu lidí. Vyplývá to ze z údajů, které na svých internetových stránkách zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Loni poklesl také podíl lidí přispívajících na důchody. Zatímco ještě v roce 2008 na jeden starobní důchod platilo 2,41 poplatníka, loni poměr poklesl na 2,33 plátce. Poklesl i podíl lidí přispívajících na důchody v poměru s lidmi pobírajících všechny typy důchodů. Zatímco v roce 2008 na důchody přispívalo 1,81 plátce, loni v prosinci poměr poklesl na 1,76 osoby.

Zatímco ke konci roku 2008 starobní důchod pobíralo 2,07 milionu lidí; loni jich bylo již 2,1 milionu. Počet invalidních důchodů se výrazně nezměnil, stejně jako na sklonku roku 2008 je i loni v prosinci pobíralo 0,59 milionu lidí. Pozůstalostní důchod loni pobíralo přes 96.000 lidí. ČSSZ loni vyplácela celkem 3,42 milionu důchodů všech typů i jejich kombinací.

Pojistné na sociální zabezpečení musí platit zaměstnanci a za ně i firmy, v nichž pracují. Odvádějí je i podnikatelé a živnostníci. Pojištění zahrnuje platby na důchody, nemocenské a státní politiku zaměstnanosti.

Za méně plátců může krize, tvrdí ministerstvo

ČSSZ loni od ledna do konce listopadu na důchody a dávky nemocenského pojištění vyplatila o 29,6 miliardy korun více, než vybrala na pojistném; celková čísla za loňský rok dosud nezveřejnila. Podle ministerstva práce a sociálních věcí se na nižších příjmech systému sociálního pojištění podepsala zejména současná hospodářská krize; počet plátců pojistného poklesl zejména v důsledku rostoucí nezaměstnanosti.

Demografové očekávají, že podíl seniorů na české populaci v budoucnosti ještě výrazně vzroste. Podle loni zveřejněné projekce Českého statistického úřadu (ČSÚ) se střední délka života mužů prodlouží z loňských 74,2 roku na 86,5 roku v roce 2065. Střední délka života žen loni činila 80,3 roku, měla by však vzrůst až na 91 let. Průměrný věk starobních důchodců je nyní 68 let; průměrnému penzistovi je 69 let a důchodkyni 66 let.

Nyní muži do důchodu obvykle odcházejí přibližně ve věku 62 let; ženy obvykle dříve v závislosti na počtu dětí. Důchodový věk se postupně každoročně zvyšuje o dva měsíce u mužů a čtyři měsíce u žen. Stejným tempem by měl růst až do roku 2031 na konečných 65 let pro muže a ženy bez dětí nebo s jedním dítětem.

Ženy s dvěma a více dětmi budou do důchodu po zavedení plánovaných změn odcházet v 62 až 64 letech. Odborníci očekávají, že v případě prodlužující se délky života bude potřeba ještě prodloužit věk odchodu do důchodu.

V EU Česko nyní patří k zemím s nižším penzijním věkem; v 65 letech již teď chodí lidé do penze ve více než polovině států unie. Ministr financí Eduard Janota v lednu zřídil nový tým expertů, který by měl připravit a analyzovat varianty dalších možných kroků reforem českého důchodového systému. Výsledky by měly být známy do května, aby je mohl po volbách využít Janotův nástupce v ministerském křesle.