Radnice v Nepomuku na Plzeňsku zahájila desítky správních řízení, která mají vést k odebrání řidičských průkazů především německých řidičů. Úředníci se snaží odebrat průkazy lidem, kteří je získali nepoctivě, zřejmě za úplatek.

Před soudem se zpovídá učitel autoškoly, zkušební komisař a tlumočnice. Jsou podezřelí, že za úplatek radili Němcům při testech správné odpovědi. Odebrání průkazu by se mohlo týkat až 170 lidí, píše úterní MfD v příloze pro Plzeňský kraj.

Němci skládali testy v češtině 

Podle protikorupční policie umožňovala autoškola v Nepomuku bezproblémové získání řidičského průkazu. Zájem měli hlavně cizinci, kteří doma přišli o průkaz za opakovaná porušení zákonů. Na podzim 2008 přímo v autoškole zasáhla při zkouškách policie, která případ několik měsíců sledovala.

Při skládání teoretických testů zatkla učitele, zkušebního komisaře, tlumočnici a několik studentů. Podle policie při testech dva z obžalovaných napovídali správné odpovědi a jeden hlídal u dveří, kdyby přišla kontrola. Testy na počítačích byly v češtině, ačkoliv Němci česky neuměli.

Z vyšetřovacího spisu mimo jiné vyplynulo, že cizinci nesplnili jednu ze základních podmínek pro získání řidičského průkazu v ČR - neměli zde přechodný pobyt, píše MfD. Adresa, kterou uváděli jako místo svého pobytu v Nepomuku, byl údajně opravovaný dům, kde byla jen prodejna. K získání průkazu přitom zákon vyžaduje nepřetržitý přechodný pobyt minimálně 185 dnů nebo studium.

Právě nepravdivé tvrzení o pobytu využili úředníci k zahájení správních řízení. "Zahájili jsme na základě informací od cizinecké a protikorupční policie. V současné době se to týká kolem 170 lidí," cituje deník šéfa odboru dopravy nepomucké radnice Jindřicha Beštu.

Pokud cizinci k jednání do Nepomuku nepřijedou a rozhodnutí o odebrání průkazu nabude právní moci, radnice rozhodnutí pošlou úřadům v Německu. "Fyzické odebrání řidičského průkazu je pak na německé straně," dodal Bešta.

Související