Nejvyšší soud (NS) potvrdil pracovníkovi stanice technické kontroly na Sokolovsku podmíněný trest za to, že pustil do silničního provozu auto se zrezivělým podvozkem a brzdovými trubkami. Brzy poté se autu za jízdy utrhla zadní náprava.

Při nehodě se zranily čtyři pasažérky. Podle pravomocných rozsudků se technik dopustil ublížení na zdraví z nedbalosti a vyslechl za to trest jeden rok vězení s odkladem na dva roky.

Soudy v Sokolově a Plzni rozhodly o tom, že technik při opakované prohlídce nutně musel vidět prorezlý podvozek osobního auta Ford Fiesta. Přesto nezakročil. "Nijak nereagoval na nepřehlédnutelnou závadu spočívající v pokročilé korozi nosných částí karoserie a brzdových trubek, jež měla být posouzena jako závada nebezpečná, minimálně závada vážná," uvedl v usnesení senát s předsedou Janem Bláhou.

V dovolání technik mimo jiné upozorňoval na to, že šlo o opakovanou prohlídku. Zaměřil se tedy hlavně na závady, které stanice technické kontroly našla při předchozí prohlídce. Podle NS však měl přesto zjistit i korozi na karoserii a brzdách. "Byl povinen provést i pohledovou kontrolu automobilu, kterou kdyby provedl, nemohl přehlédnout zásadní poškození," rozhodli soudci.

Opakovaná prohlídka se konala v červenci 2007. Havárie se stala v září téhož roku na silnici 218, která spojuje Nejdek a Kraslice na Sokolovsku. Po utržení nápravy se auto nedalo ovládat, a tak řidička sjela ze silnice a narazila do stromu.
Řidička si zhmoždila hrudník a rameno. Spolujezdkyně na předním sedadle utrpěla zlomeninu nohy a zhmoždění páteře s trvalými následky. Další žena na zadním sedadle měla tříštivou zlomeninu stehenní kosti. Poslední žena utrpěla několik lehčích zranění.
Související