Jedna z nejznámějších čínských kulinářských tradic, která u mnohých Evropanů vzbuzuje smíšené pocity, se brzy může stát minulostí. Tamní právníci se totiž chystají do návrhu nového zákona proti týrání zvířat prosadit pasáž, která by zakazovala jíst psy a kočky. Informoval o tom britský The Guardian.

„Navrhujeme, aby byla zakázána veškerá konzumace psů a koček, protože to způsobuje řadu sociálních problémů,“ řekl reportérům listu Čchang Ťi-wen, profesor práva z Čínské akademie sociálních věd. Právě on vede skupinu odborníků, kteří na novém zákoně pracují.

Konzumace psího masa patří do čínské kultury už od starověku, původně však bylo především lékem. Dnes je však běžnou součástí jídelníčku zejména na severu země.

S tím, jak v Číně vzniká střední třída, která pro svůj životní styl často hledá inspiraci na Západě, se ale mění i pohled na tuto zvyklost. Petice proti ní získaly už tisíce podpisů, na trzích protestují ochránci zvířat.

„Potřebujeme více než jen morální nátlak. Psí restaurace v Pekingu své maso získávají převážně z potulných a kradených psů. Na předměstích jsou psi věšeni a poráženi před zraky zákazníků,“ stěžuje si Ceng Li, zakladatel útulky Lucky Cats v Pekingu.

Čchang Ťi-wen upozorňuje, že mezi podnikateli či řezníky a zástupci nespokojené veřejnosti roste napětí a v souvislosti s byznysem se psím masem došlo v poslední době k několika krádežím i vraždám.

Návrh zákona, který by čínské úřady měly dostat na stůl v dubnu, tak navrhne pokutu za ilegální prodej vybraných druhů masa ve výši 500 tisíc juanů (přes milion korun) pokud půjde o firemní podnikání. Jedincům – například trhovcům, kteří by nový zákaz porušili, má hrozit 15 dnů strávených ve vězení.

Ekonomický dopad nového nařízení by měl podle jeho autorů být minimální, neboť psí a kočičí maso jí i tak stále méně lidí.
Oponenti ale namítají, že navrhovaný zákaz potlačuje čínské tradice a navíc je pokrytecký. Aktivisté by se podle některých názorů vyjádřených například na webových fórech měli soustředit na kvalitní život samotných Číňanů, zejména ve venkovských oblastech. A pokud se už zajímají o zvířata, měli by prý měřit stejným metrem jako psům a kočkám i prasatům nebo ovcím.

Zatím také není jasné, zda má návrh zákona vůbec šanci projít hlasováním v Lidovém shromáždění. Trend mezi probouzející se střední třídou je však podle Guardianu jasný: psi a kočky jsou domácí mazlíčci, nikoliv lahůdka pro sváteční oběd.