Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb zřejmě předloží vládě návrh, jehož přijetí by homosexuálům žijícím v registrovaném partnerství umožnilo individuálně osvojovat děti. Již loni v červnu ho k tomu vyzvala vládní rada pro lidská práva, podle níž je příslušná pasáž platného zákona o registrovaném partnerství v rozporu s ústavou. Změna by však registrovaným párům nedávala právo na společné osvojení dětí.

"Návrh prošel připomínkovým řízením, všechny připomínky byly vypořádány. Myslím si, že by ho vláda mohla projednávat v řádu týdnů," řekla ČTK tajemnice rady pro lidská práva Lucie Otáhalová.

Pokud by ministři návrh úpravy odsouhlasili, týkala by se případná změna kromě zákona o registrovaném partnerství i zákona o rodině a některých dalších předpisů; novely by mělo vypracovat ministerstvo spravedlnosti. Podle zákona o rodině totiž mohou dítě adoptovat pouze manželé.Podle rady pro lidská práva je zákon o registrovaném partnerství v rozporu s ústavou kvůli ustanovení, které zakazuje každému z partnerů individuálně osvojit dítě. Rada vycházela z analýzy vypracované společností Gender Studies a odborníky z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Podle analýzy by měli mít právo na osvojení dítěte všichni občané Česka; ustanovení je podle nich také v rozporu s právem EU.

Zákon prošel těsně, až po zakázání adopcí

Sdružení Gender Studies by přivítalo, kdyby zákon umožnil lidem žijícím v registrovaném partnerství adoptovat biologické dítě jejich partnera či partnerky. Nemožnost takové adopce sice neústavní není, podle Gender Studies přesto děti i partnery jejich rodičů poškozuje.

"Podle zákona o registrovaném partnerství má nebiologický rodič povinnost podílet se za trvání registrovaného partnerství na výchově dítěte, ale nemá možnost svůj vztah k dítěti upravit právně," uvedla loni v jedné ze svých publikací společnost Gender Studies.

Zákon o registrovaném partnerství sněmovna přijala v březnu 2006, kdy nejtěsnější většinou přehlasovala veto prezidenta Václava Klause. Zákon tenkrát prosazoval tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD), hlasovali pro něj i komunisté. Proti zákonu se naopak postavili lidovci i drtivá většina ODS. Aby zákon vůbec prošel, přidali do něj poslanci zmíněnou pasáž zakazující adopce.

Podle statistiky publikované počátkem ledna na portálu Colourplanet, která vycházela z údajů matrik jednotlivých krajů, za tři a půl roku platnosti zákona uzavřelo registrované partnerství 917 homosexuálních párů. Vztah naopak oficiálně ukončilo 34 dvojic.