Na severu Moravy se už lépe dýchá

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se oproti předchozím dnům díky změně počasí výrazně zlepšily. Hodnoty polétavého prachu však stále zůstávají mírně nadlimitní a překračují limit 50 mikrogramů na metr krychlový. Některé firmy v regionu už kvůli smogové situaci omezily výrobu.

Celý den v Česku zápasili s novým sněhem, kterého někde napadlo až pět centimetrů. Zároveň začal foukat čerstvý vítr, což vytvořilo podmínky pro tvorbu sněhových jazyků a závějí. Meteorologové upozorňují, že vítr v nárazech o síle 90 kilometrů v hodině může být na horách nebezpečný.

V pátek meteorologové opět očekávají sněhové přeháňky, na horách četnější. Večer začne v Čechách od západu sněžit intenzivněji. Sněžit pak bude silněji i v sobotu. Od neděle se začne postupně ochlazovat, takže ve středu se zřejmě do Česka opět vrátí silnější mráz s nočními minimálními teplotami až minus 15 stupňů.

Sněžení a silný vítr už dnes způsobily zpoždění řady železničních spojů. Vlaky přijížděly do stanic o několik desítek minut později, některé vůbec nevyjely. "Před 14:00 byly hlavní železniční tratě a koridory sjízdné, problémy jsou kvůli počasí jen na některých lokálních tratích," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Například na trati Kolín - Ledečko v závěji uvízl ve sněhu vlak. Pro cestující je v tomto úseku zavedena náhradní autobusová doprava, stejně jako pro lidi jedoucí mezi Kouřimí a Plaňany. Tento úsek by měl být zprovozněn do 18:00. Do 23:00 bude kvůli sněhové kalamitě uzavřena středočeská trať Vraňany - Libochovice, dráhy kvůli ní nemají k dispozici dostatek provozuschopných vozů.

Několik dopravních nehod způsobených sněžením od dnešního dopoledne blokovalo rychlostní silnici R35 ve směru z Litovle na Olomouc. K nehodám došlo z důvodu nepřizpůsobení rychlosti stavu a povaze vozovky a nedodržení bezpečné vzdálenosti.

Na zasněžených silnicích Vysočiny dnes vázly kamiony i autobusy. Policisté řešili do odpoledne 19 dopravních nehod, při nichž byli dva lidé zraněni. Devět nehod se stalo na dálnici D1. Po srážce kamionů na 107. kilometru do Brna byla dálnice asi hodinu zcela neprůjezdná.

V Heralticích na Třebíčsku zase zapadl linkový autobus s 11 cestujícími do silničního příkopu, hrozilo mu převrácení na bok. Přibližně do hodiny vozidlo ze závěje vyprostili krajští hasiči. Nikdo nebyl zraněn. Autobus také nebyl závažněji poškozen a pokračoval v jízdě," informovala mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Související