Vloni se v České republice podle policie stalo zhruba 333 tisíc trestných činů, což je o téměř 11 tisíc méně než předloni. Objasněnost trestných činů velmi mírně vzrostla na 38,3 procenta. Vyplývá to ze statistiky, kterou v pátek zveřejnilo policejní prezidium na svých webových stránkách.

Za loňský rok podle policie klesl například počet vražd. Předloni jich statistiky evidovaly 202, vloni pak 181. Policisté za loňský rok zaznamenali také pokles úvěrových podvodů či zpronevěr. Vloni také bylo ukradeno méně motorových vozidel, loupilo se ale zcela stejně jako předloni - policisté řešili 4515 loupeží. Naopak počet mravnostních trestných činů se zvýšil o 50 na 1730.

Policisté také v loňském roce zaznamenali nárůst extremismu. Evidují totiž více trestných činů jako jsou podněcování k národnostní a rasové nenávisti či podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka; vzrostl také počet případů výtržnictví na sportovních a veřejných akcích. Statistiky také prozrazují, že vloni výrazně vzrostl počet seniorů, kteří byli okradeni, a to o 1103 na 7616.
Pachatelé vloni způsobili trestnou činností škodu 26 miliard korun. Výše způsobené škody tak oproti roku 2008 poklesla o 5,6 miliard.

Nejméně objasněným typem trestné činnosti i nadále zůstávají majetkové trestné činy, mezi které patří například krádeže - policisté jich vloni objasnili 18 procent. Naopak úspěšní tradičně byli při řešení mravnostních a násilných trestných činů.

Policisté vloni obvinili z trestné činnosti méně dětí do 15 let - počet trestně stíhaných dětí klesl o 629 na 2094. Stíhaných mladistvých od 15 do 18 let evidují statistiky také méně, celkem 7123. Policii se také podařilo vypátrat přes tři čtvrtiny pohřešovaných a 95 procent hledaných lidí.
Související