Sto padesát řidičů v Praze protestovalo proti snížení povolené rychlosti na některých pražských komunikacích. Rychlost na několika úsecích Jižní spojky a magistrály od ledna snížil.

Nespokojení řidiči se sjeli před 19:00 na Černém Mostě a vyrazili směrem po Jižní spojce k nákupnímu centru v blízkosti Ruzyně. Vozy jely pomalu v dlouhé koloně. Do cíle dorazily kolem 20:15. Vozy jely pomalu, zpravidla méně než 50 kilometrů v hodině.

Na akci dohlížela policie. "Po cestě nedošlo k žádným komplikacím," zhodnotil jízdu mluvčí policie Tomáš Hulan. Podle něj se policie chovala k účastníkům protestu jako ke všem ostatním řidičům a v případě porušení předpisů byli policisté připraveni zasáhnout.

"Protihlukové řešení magistrátu na magistrále je opravdu k smíchu. Myslím, že ani místní obyvatelé si nepřáli omezení rychlosti," řekl pořadatel Jan Schermer. Podle něj by místní spíše uvítali plastová okna nebo vybudování protihlukového tunelu.

Řidiči ale nejsou proti všem snížením rychlosti, podle Schermera má padesátka smysl například u Nuselského mostu, kde auta stejně dojíždějí k semaforu. "Ale nelíbí se nám (padesátka) před Chodovem na výjezdu z Prahy. Hlavně v noci je zbytečná," doplnil Schermer. Podle něj řidiči v těchto místech sníženou rychlost stejně nedodržují.

Pokud řidiči nedosáhnout toho, aby město sníženou rychlost zrušilo, chtějí pořádat i další akce. Nevylučují, že by se mohly konat další podobné jízdy.
Padesátikilometrovou rychlostí musí od Nového roku řidiči jet ulicí 5. května v úseku Jižní spojka - Boženy Němcové, ulicí Cínoveckou v úseku Kostelecká - MÚK Letňany, po Jižní spojce v úseku Vrbova - Chodovská a také v úseku Barrandovský most - Vrbova, ulicí Spořilovskou v úseku Brněnská - Jižní spojka a Lipskou v úseku Za Teplárnou - Evropská. Omezení se zavedlo ve snaze snížit hluk.

Rychlost na hlavních tazích metropole je ze zákona stanovena na 50 kilometrů za hodinu, magistrát ji ale dopravními značkami zvýšil většinou na 70 kilometrů. V noci můžou řidiči jezdit až o 30 kilometrů rychleji.

Plán na snížení hluku v hlavním městě magistrát představil loni v září. Kromě omezení rychlosti na důležitých dopravních tepnách chce nadměrnou hlučnost zmenšit vybudováním protihlukových stěn nebo úpravou povrchů vozovek.