Z představitelů stran má největší důvěru lidí předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, věří mu 43 procent Čechů. Za ním skončil místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který si získal důvěru 34 procent lidí, vyplývá z průzkumu CVVM. Třetí příčku pomyslného žebříčku popularity obsadil s 28 procenty předseda zelených Ondřej Liška.

Schwarzenberg se vysoké důvěře veřejnosti těší dlouhodobě. Stejný počet lidí mu věřil i v říjnu loňského roku, Sobotkovi tehdy dalo hlas 37 procent dotázaných.

V porovnání s výsledky z předcházejících průzkumů se významně nezvýšila důvěra v žádného z významných stranických funkcionářů. Předseda lidovců Cyril Svoboda je populární u 27 procent občanů. Jen o dva procentní body méně získal předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek, který je zároveň řadě lidí nesympatický, nedůvěru v něj totiž deklaruje 68 procent lidí. Zhruba čtvrtina lidí věří místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi, místopředsedovi ČSSD Zdeňku Škromachovi a místopředsedovi Poslanecké sněmovny Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD).

Nejméně lidé věří předsedovi ODS Mirku Topolánkovi, v žebříčku nedůvěry ho následuje Jiří Paroubek a místopředseda ODS Ivan Langer, informuje průzkum.


Společnost CVVM se pravidelně lidí ptá na jejich důvěru ve významné stranické činitele. "Jediným kritériem pro výběr politiků, které jsme do průzkumu zařadili, je jejich stranická funkce," řekl Daniel Kunštát z CVVM. Jedná se většinou o předsedy a místopředsedy stran, doplnil Kunštát. Proto se mezi nimi neobjevil například Topolánkův rival a pražský primátor Pavel Bém.

Související