Hned tři družstva odstoupila po první pondělní etapě nejtěžší armádní soutěže Winter Survival, která se odehrává v Jeseníkách. Závod vzdaly týmy z Belgie, Slovenska a jedno polské družstvo. V mezinárodním mistrovství v zimním přírodním víceboji tak pokračuje 15 družstev. V úterý se vojáci pustili do nejtěžší etapy klání, při které budou absolvovat během dvou dnů mimo jiné padesátikilometrový přesun horami.

"Tři týmy vyřadil pondělní desetikilometrový přesun horským terénem a dále noční orientační závod. Členové těchto družstev měli například odřeniny pat, další odstoupili kvůli vyčerpání. Nic vážného se jim tedy nestalo," řekl v úterý ČTK mluvčí závodu Pavel Pazdera.

V pondělí, kdy závod propukl naplno, vojáci absolvovali také sjezdy na lyžích a přepravu zraněného. Po nočním orientačním závodu museli nouzově přespat ve volné přírodě. Teplota se přitom v noci v nejvyšších moravskoslezských horách pohybovala kolem 15 stupňů pod nulou.

V úterý a ve středu týmy čeká druhá etapa klání, která je z celého závodu nejnáročnější. Vojáci při ní budou muset překonat padesátikilometrovou vzdálenost horským terénem s povinnou výbavou a plnit obtížné úkoly typu zdolávání skalních útvarů, přírodních a umělých překážek pomocí lan či poskytnutí první pomoci. Noc na středu opět stráví ve volné přírodě.

Mezinárodní mistrovství v zimním přírodním víceboji Winter Survival, při kterém si účastníci sáhnou až na dno svých sil, se koná v Jeseníkách již pošestnácté. Závod skončí v pátek vyhlášením výsledků.

V Jeseníkách platí od minulého týdne třetí stupeň lavinového nebezpečí. Všechny lavinové katastry leží mimo turisticky značené trasy. Ve Velkém Kotli, který patří mezi lavinové katastry, v neděli zemřel po pádu laviny skialpinista. Podle Pazdery trasa závodu lavinovými úseky nevede.
Související