Tendr na státní maturity vyhrála firma Logica Czech Republic. V úterý to oznámila ministryně školství Miroslava Kopicová. Na příštích pět let tak firma za 300 milionů korun zajistí digitalizaci a logistiku zkoušek. Odklad zkoušek podle ministryně nehrozí, vše běží podle plánu. Jednotné maturity ale kritizuje třeba ČSSD, požaduje časově flexibilnější standardizované zkoušky. Státní maturity se tak zřejmě stanou součástí předvolebního boje.

Zakázka se bude týkat třeba dohledového centra, které umožní sledovat průběh maturit v jednotlivých školách. Do tendru se přihlásily ještě další čtyři firmy. Mezi nimi byla i společnost Autocont, o které se spekulovalo v souvislosti s podnikáním vypisovatele tendru Pavla Zeleného. Ten na ministerstvu řídí přípravu maturity.

"Bylo investováno mnoho peněz a energie, školský výbor Poslanecké sněmovny MŠMT podporuje, přípravy běží naplno a najednou se začnou ozývat hlasy, které bez elementárního porozumění problému začnou toto všechno zpochybňovat," ohradila se proti kritice Kopicová.
Další dvě zakázky za 82 milionů budou teprve vypsány. Mají zajistit třeba rozvoz zkušebních testů z řídicího centra do škol. Tyto testy budou do škol ještě převáženy fyzicky, další komunikace mezi školami a centrem už ale bude elektronická. Vítěz tendru proto bude muset zajistit i bezpečné spojení mezi školami a centrem tak, aby logistika maturit nebyla ničím narušena.

ČSSD však maturity kritizuje, státní maturity považuje za těžkopádné. Hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD) dokonce požaduje úplné zastavení příprav na novou maturitu. O možném odkladu zkoušek hovořil nedávno i exministr školství Ondřej Liška (SZ).

Příprava státních maturit stála od roku 2000 celkem 342 milionů korun. Do roku 2011 pak spolkne ještě dalších 285 milionů, provoz bude ročně stát čtvrt miliardy. Maturity měly původně začít v roce 2008, poté letos. Kvůli nespokojenosti studentů a celkové nepřipravenosti byly ale odloženy až na příští rok. V prvním roce by se jednotných zkoušek mělo zúčastnit přibližně 107.000 studentů z asi 1300 škol.