Generální ředitel elektrárenského gigantu ČEZ Martin Roman obhajoval existenci firemního útvaru Netechnických ztrát (NTZ), který odhaluje krádeže elektřiny. Pracovníci útvaru se podle zveřejněných záběrů učili střílet, slaňovat či bojovat se psy.

Roman jejich výcvik zdůvodnil tím, že "elektřina se krade ve velkém i ozbrojenými gangy, které se neštítí ničeho". A svá slova ilustroval emotivní videoukázkou, ve které neznámý muž vyhrožuje pracovníkům firmy zastřelením. "Naši lidé se při své práci dostávají do ohrožení života, a toto není možné tolerovat," prohlásil šéf ČEZ.

Podle něj se útvar NTZ stal součásti skupiny ČEZ v červnu 2005 a od té doby odhalil 15 000 krádeží elektřiny a poctivým zákazníkům ušetřil více než 500 milionů korun. Černý odběr totiž podle Romana zaplatí právě poctiví zákazníci. Za neplatiči se členové NTZ nevydávají, hledají výhradně "zloděje" elektřiny, doplnil.

Pracovníci ČEZ byli vystaveni desítkám fyzických napadení, napadení psem, řada napadení skončila dlouhodobu pracovní neschopností, popsal Roman. Útvar NTZ, ve kterém pracuje několik desítek lidí, prý vznikl poté, co kontroloři ČEZ objevili první pěstírnu marihuany. "Jen v loňském roce jsme jich odhalili více než 80," uvedl. Loni útvar provedl 5497 kontrol, při kterých zjistil 3322 nelegálních odběrů.

ČEZ v roce 2005 požádal psychology, aby sestavili výcvik pro pracovníky, kteří černé odběry elektřiny řeší a kteří se dostávají do konfliktních situací. "Bylo pouze na těcho odbornících, aby navrhli způsob, jak lidi trénovat," narážel Roman na záběry z výcviku, na kterých se střílí. 

"Součástí kurzu, který psychologové připravili, byl výcik sebeorany, výcvik obrany před psy, kurz první pomoci," uvedl Roman s tím, že obsah kurzu "není něco, co vymyslel ČEZ". Podle Romana prošlo v roce 2005 a 2006 výcvikem deset osob a všech těchto deset osob dodnes v ČEZ pracuje. "Od té doby žádný další kurz prováděn nebyl," řekl Roman.

ČEZ vyloučil, že by se na kontroverzním výcviku kontrolorů z NTZ podílela policie nebo armáda. Na starosti ho prý mělo "Vzdělávací středisko v Náměšti nad Oslavou".

Na způsob výcviku jednotky ČEZ už reagovala sociální demokracie. Ta vyzvala energetickou společnost, aby činnost NTZ zastavila. "Působení soukromých bezpečnostních složek by měl vymezit nový zákon," řekl k tomu poslanec ČSSD a bývalý ministr vnitra František Bublan.

"Vyzýváme ČEZ, aby zrušil své speciální vymahačské jednotky a nastolil jiný systém vymáhání pohledávek, případně odhalování nelegálního odběru elektrické energie," řekl Bublan.

ČSSD podle něj rozumí tomu, že černé odběry jsou pro ČEZ vážný problém. "Nicméně nemůžeme souhlasit s tím, aby se to dělo takovýmto způsobem, aby byla porušována osobní práva občanů a aby tam byly znaky nějakého útisku, vyhrožování nebo dokonce násilí," řekl.

Sebevražda po kontrole

Strana Suverenita Jany Bobošíkové v úterý médiím poskytla videozáznamy, na kterých se pracovníci ČEZ cvičí ve střelbě či slaňování. Další video zachycovalo sebevraždu muže, který se zastřelil, když ho navštívili kontroloři ČEZ.

Případ sebevraždy muže navštíveného kontrolorou ČEZ označil Roman za tragickou událost. Připomněl ale, že policie uzavřela vyšetřování události s tím, že nebyl spáchán trestný čin. Šéf ČEZ také zdůraznil, že při odpojování elektřiny vždy asistuje policie.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) plánuje podat návrh na obžalobu kontrolorů ČEZ, kteří údajně vydírali odběratele elektřiny. V listopadu 2008 obvinil celkem 32 zaměstnanců společnosti ČEZ Měření s.r.o. z toho, že údajně vstupovali bez povolení na pozemky odběratelů elektřiny a nutili je k zaplacení vysokých částek za "černý odběr".