ČSSD prosadila mimořádnou schůzi

Mimořádná schůze sněmovny iniciovaná ČSSD bude v úterý od 11:00. Svolal ji šéf dolní komory Miloslav Vlček (ČSSD). Poslanci mají projednat vládní protikorupční balíček a předlohy levice a KDU-ČSL.

Ve třetím čtení by měli poslanci rozhodnout o lidoveckém návrhu na vrácení výše mateřské na loňskou úroveň, komunistických návrzích na proplácení prvních tří dnů nemoci a zrušení stropů pro platby sociálního pojištění a o vládní předloze na změnu rozpočtových pravidel.

V druhých čteních je na programu třeba návrh ČSSD na vyplacení mimořádného důchodu 2400 korun, komunistický návrh na zrušení poplatků ve zdravotnictví, obdobný návrh sociální demokracie a vládní novela zákona o veřejných zakázkách.

Protikorupční balíček by měli poslanci na mimořádné schůzi projednat v prvním čtení stejně jako návrh na vydání dluhopisů pro krytí části letošního rozpočtového schodku.

ČSSD reagovala žádostí o svolání schůze na chování ODS, které je podle ní obstrukcí.

Sněmovna podpořila v prvním čtení návrh poslanců ČSSD a KSČM na zdanění všech peněžních náhrad ústavních činitelů. Návrh je reakcí na nesoulad zákona o platu ústavních činitelů se zákonem o daních z příjmů.

Parlament loni v rámci úprav daňového zákona schválil zdanění některých náhrad od počátku letošního roku, v zákoně o platu ale nechal pasáž, podle níž náhrady dani nepodléhají.

Levice navrhla prosté zrušení této pasáže, přestože se tím podle kritiků komplikace se zdaněním náhrad nevyřeší. Sněmovna by mohla novelu schvalovat ještě před květnovými volbami, přestože svému rozpočtovému výboru ponechala na její projednání dva měsíce. Zkrácení této lhůty na polovinu podpořili v podstatě jen komunisté.

Vláda návrh podpořila s doporučením, aby dosavadní stav sněmovna vyřešila přechodným ustanovením. Podle něj by náhrady splatné do doby účinnosti předlohy dani jednoznačně podléhat neměly. Sociální demokraté a komunisté normu předložili už loni, sněmovně se však před koncem roku novelu nepodařilo projednat.

Otázkou je, zda zákon kvůli projednání ve výborech opravdu poslanci stihnou projednat. Druhé čtení novely totiž může přijít na řadu až na dubnovou schůzi dolní komory, přičemž ta podle dosavadních úvah má mít na programu pouze ty zákony, které poslancům případně vrátí Senát nebo prezident.

Rozdílnou úpravu v již přijatých zákonech způsobila sněmovna, když v rámci úsporných opatření ke snížení schodku státního rozpočtu v příštím roce v zákoně o daních z příjmů prosadila zdanění peněžních náhrad na cestování do ciziny, leteckou dopravu, ubytování, stravování a služby asistentů i na odborné a administrativní práce.
V zákoně o platech to ale nezměnila. Už tehdy poslanec KSČM Petr Braný navrhoval zrušení této pasáže, sněmovna mu ale nevyhověla.

Ani Senát při následném projednávání novel kvůli provázanosti a charakteru náhrad nepodpořil zrušení. Problém viděli senátoři také v tom, že zatímco plat prezidenta republiky nepodléhá dani z příjmu, jeho náhrady zdaněny budou. Senát proto navrhl nechat náhrady nezdaněné, sněmovna to ale odmítla.