Poslanci připojili ve druhém čtení k atomovému zákonu předlohu, která postihuje útoky laserem na letadla. Podle některých poslanců lze ale trestat tyto činy již nyní, jiní mluvili o virtuální realitě. Další přílepek k novele atomového zákona zpřísňuje postihy za pytláctví. Předloha v pátek přečkala dvě hlasování o vrácení do prvního čtení. V závěrečném schvalování bude čelit návrhu na zamítnutí.

V atomovém zákoně navrhují poslanci ČSSD příspěvky obcím v havarijních zónách jaderných elektráren. Novely kvůli letadlům k nim navrhl Zdeněk Lhota (ODS). Úřad pro civilní letectví má získat pravomoc vymezit kolem letišť ochranné pásmo, ve kterém by se lasery nesměly používat. Lidem, kteří by zákaz porušili, by hrozila až třímilionové pokuta přímo od úřadu, nebo vězení.

Exministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS) se nelíbilo, že předloha zasahuje do nového trestního zákoníku. Podle Pospíšila lze tyto činy trestat pro obecné ohrožení. "Není správná metoda, že když se objeví problém, hned se přichází s novelou zákona," řekl Pospíšil.

Další poslanec ODS Petr Pleva hovořil dokonce v souvislosti s Lhotovým návrhem, který ale ohlásil Pavel Hojda (KSČM), o populismu. "Bavíme se o virtuální realitě," podotkl.

České sdružení dopravních pilotů ČSA před několika dny varovalo, že ozařování letadel pomocí laserových zařízení je v Česku stále častějším jevem. V okolí letiště Ruzyně se prý odehrála už řada takových útoků.

"Jde o ozařování letadel pomocí laserových zařízení (obvykle přenosných) poměrně vysokého světelného výkonu, která působí rušivě a mohou nejen oslňovat posádku přistávajícího nebo startujícího letounu, ale v případě přímého zásahu oka mohou způsobit vážné a nevratné poškození sítnice," informovalo sdružení.

Poškození zraku

Podle Lhoty bylo doposud zaznamenáno osm incidentů s laserem. "Ve třech z incidentů došlo k poškození zraku kapitánů, ve dvou případech bylo konstatováno, že jde o lehčí poškození zraku, v jednom případě došlo dokonce k závažnému poškození zraku pilota s následnou poruchou centrálního vidění," řekl.

Podle místopředsedy ODS Ivana Langra se ale skutečnost, že novela zasahuje do trestního zákoníku, nelíbí většině poslanců jeho strany.

Ve hře je zamítnutí celého zákona

Zpřísnění trestů pro pytláky navrhla k atomové novele připojit komunistka Zuzka Bebarová-Rujbrová. Nový trestní zákoník platný od ledna je zmírnil. Ve třetím čtení budou poslanci hlasovat o zamítnutí celého zákona na návrh nezařazené Věry Jakubkové.

Podle původní předlohy by měly plynout peníze z jaderného účtu i těm obcím, které se nacházejí v zónách havarijního plánování kolem jaderných elektráren, tedy Dukovan na Třebíčsku a Temelína na Českobudějovicku. Příspěvek by měly dostávat za to, že jsou údajně omezeny ve svém rozvoji. Odstupňován by měl být podle vzdálenosti, vypočítán podle rozlohy obcí.