Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v pátek oficiálně zahájil obří tendr na prodej dřeva a lesní práce v hodnotě 15,83 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty. Nabídka byla dnes zveřejněna na portálu veřejných zakázek. Firmy se mohou do tendru hlásit do 12. března 2010. Lesům ČR patří polovina lesů v zemi. Některé subjekty v lesnictví tendr kritizují.

Zakázka je na rozdíl od tendrů minulých let dvoukolová. Zájemci o zakázku budou muset nejprve splnit kvalifikační kritéria. Až pak budou moci podat nabídku na některou ze 108 územních jednotek. Soutěžit se bude o práce a dříví na roky 2011 až 2020.

Zásadní změnou proti současnému systému je to, že veškeré vytěžené dřevo si budou prodávat těžařské firmy. Dosud, podle systému tendrů na roky 2008 až 2010, si těžaři prodávali jen polovinu dřeva. Druhou polovinu si prodaly samy Lesy ČR. Podnik tvrdí, že nový systém pro něj bude výhodnější.

V kvalifikačních kritériích budou muset žadatelé například splnit požadavky na minimální obrat, vlastní kapitál a pojištění. Vyhovět budou muset požadavkům na dosud poskytnuté služby a na kvalifikaci a vzdělání svých zodpovědných pracovníků. Budou také muset mít certifikáty podle norem ISO, CFCS a OHSAS.

Sedm uchazečů pro kařdou jednotku

LČR předpokládají, že po vyhodnocení kvalifikačních kritérií postoupí do druhého kola soutěže pro každou jednotku sedm nejlepších uchazečů. Pouze jim pak Lesy ČR poskytnou zadávací dokumentaci k soutěži a vyzvou je k podání nabídek, včetně cenových. Podle LČR jsou rozdíly mezi 108 částmi zakázky natolik významné, že i menší i střední dodavatelé mají vstup do tendru otevřen. Podnik odmítl tvrzení, že by kvalifikační kritéria mohli splnit jen největším hráči na lesnickém trhu.

Smlouvy s vítězi budou Lesy ČR nově uzavírat na dobu jednoho roku až deseti let. Platnost prvních smluv bude od 1. ledna 2011. Každý další rok pak budou státní lesy vyhlašovat soutěž o desetinu územních jednotek. Rozdílná délka smluv přinese podle Lesů ČR záruku kontinuální práce v lesích i v případech, kdyby některé smlouvy firmy nedodržely.

Tendry se nelíbí provozovatelům malých a středních pil sdružených ve Společenstvu dřevozpracujících podniků ČR (SDP). Chtějí, aby polovina obchodu se dřevem zůstala v rukou státu. SDP se obává toho, že tendry vyhraje několik velkých společností, které pak budou hrát dominantní roli na trhu se dřevem. LČR argumenty společenstva odmítly jako neopodstatněné. Podnik tvrdí, že stejný obchodní model, kdy dřevo v naprosté většině prodávaly lesnické firmy, byl u LČR uplatňován až do roku 2008 a to bez negativního dopadu na malé a střední dřevozpracující společnosti.

Tendry pokryjí přibližně 1,2 milionu hektarů lesů, což je asi 90 procent celkové výměry ploch Lesů ČR. Zbytek prací si Lesy ČR zajistí ve své režii prostřednictvím svých pěti lesních závodů.

Předloňská těžba v lesích Lesů ČR činila 8,25 milionu metrů krychlových. Podnik spravuje také 20.000 kilometrů menších vodních toků. Vlastní jmění podniku dosahuje 70 miliard korun. Hodnotu dřeva v lesích, které pod firmu patří, odhadují experti nejméně na 750 miliard. Hrubý zisk podniku by se měl za loňský rok snížit na asi 220 milionů z předloňských 707 milionů Kč.