Pražští zelení v sobotu rozhodli o podobě kandidátky, se kterou půjdou koncem května do sněmovních voleb. V hlavním městě je povede předseda Ondřej Liška, dostal výraznou podporu. "Získal jsem skutečně silný mandát. Podpořilo mne 90 procent pražských delegátů," podotkl předseda strany.

Liškovo pražské angažmá je podle něj samého především dobrý krok k tomu ukázat, že zelení mají v Praze i nadále silné zázemí. "Nemusíme se bát ani takových soupeřů, jako je Karel Schwarzenberg (TOP 09) nebo Věci veřejné," podotkl Liška. I takto silní soupeři byli podle něj důvodem, proč se v metropoli rozhodl kandidovat.

"Chci jít do ostrého čelního střetu s těmito konkurenty, kteří se na poslední chvíi snaží lakovat nazeleno a tvářit jako protikorupční subjekty," uvedl Liška na odpolední tiskové konferenci.

Předseda zelených si jako cíl vytkl získat ve volbách 10 procent hlasů. Tedy minimálně stejně jako v roce 2006, kdy Stranu zelených v metropoli podpořilo přes 60 tisíc lidí (9,19 procent). Podle lednového modelu CVVM má strana nyní podporu šesti procent dotázaných. Její preference dlouhodobě kolísají kolem nutné pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do sněmovny.

Na pražské kandidátce SZ je také bojovník za práva homosexuálů Jiří Hromada, režisérka Olga Sommerová nebo pražská zastupitelka Zuzana Drhová. 

Bursíka chtějí zelení na severu 

Spekulovalo se o možnosti, že dosavadní jedničku bývalého radního Petra Štěpánka nahradí exministr Martin Bursík. Dopoledne ale oznámil, že v metropoli se o hlasy voličů ucházet nebude. Podle agentury ČTK neměl Bursík v hlavním městě silnou pozici.

"Očekávalo se ode mne, že když se vrátím do politiky, že to bude v Praze, kde jsem vždy kandidoval a byl jsem sedm let i v zastupitelstvu, ale já jsem se rozhodl a poradil jsem se s Ondřejem Liškou a nabídl jsem, že tento post postoupím předsedovi strany," řekl poslanec za Stranu zelených Martin Bursík v rozhovoru pro Rádio Česko.  

Jako bojovníka za zachování limitů těžby uhlí na Mostecku a kritika společnosti ČEZ o něj mají zájem i ústečtí zelení. Bursík rádiu řekl, že případnou kandidaturu v tomto obvodu oznámí v neděli, kdy zasednou nad otevřenou kandidátkou severočeští zelení. "Rozhodnutý jsem, ale nechci své rozhodnutí oznamovat přes média," dodal. Bude-li do sněmovny kandidovat, bude to na Ústecku.

Bursík, který v posledních dnech upoutal pozornost médií sporem s premiérem Janem Fischerem o horní zákon, odešel z čela strany po jejím neúspěchu v loňských evropských volbách. V původních předčasných volbách na podzim, které byly nakonec zrušeny, do sněmovny kandidovat odmítl. Po Novém roce však dal znovu najevo zájem kandidovat. 

V sobotu v Praze neuspěla poslankyně a Bursíkova partnerka Kateřina Jacques, která se ucházela o čtvrté místo kandidátky. Bursík na to údajně na jednání zelených reagoval tak, že on sám tedy svou kandidaturu také stáhne, napsal server tyden.cz. ČTK získala podobné informace. Liška jejich společný postup vyloučil.

Někteří kandidáti již odstupili

Už v sobotu tak začínají být vidět obrysy rošády, kterou v kandidátkách z podzimu Strana zelených hodlá provést. Liška dosud figuroval na prvním místě jihomoravské kandidátní listiny, změny nahlásily už i další kraje.

Část osobností, které hodlaly jít do voleb na podzim, totiž od záměru ustoupila. Mezi nimi například člen kabinetu evropského komisaře pro sociální věci Jan Jařab v Olomouckém kraji, právník Svatomír Mlčoch v Jihočeském kraji a novinářka Jana Lorencová v Moravskoslezském kraji. Na jihu Čech už posunuli na první místo kandidátky ekologa Aloise Pavlíčka.

Na začátku víkendu o kandidátkách jednali také olomoucká a moravskoslezská organizace zelených. Příští středu uspořádají krajskou konferenci zelení na Vysočině. Organizace v Pardubickém, Plzeňském, Středočeském a Karlovarském kraji budou jednat v sobotu 13. února, tedy den před zasedáním republikové rady v Praze, která má kandidátky definitivně potvrdit.

Stranu zelených v Olomouckém kraji do sněmovních voleb povede jesenický zastupitel a předseda Hnutí Brontosaurus Tomáš Hradil. Naopak delegáti v Moravskoslezském kraji v sobotu svého volebního lídra nezvolili. Měla jím být novinářka Jana Lorencová, která však nyní již kandidovat nechtěla. Někdejšího neúspěšného kandidáta na předsedu strany Matěje Stropnického přesunuli na severu Moravy ze třetího až na desáté místo kandidátky.