Martin Bursík se vrací. Bývalý šéf Strany zelených, který dostal před čtyřmi lety stranu do sněmovny a do vlády, a který loni v létě z jejího čela odešel, bude po týdnech váhání kandidovat sněmovny.

Bursík povede kandidátku zelených v Ústeckém kraji, kde za ČSSD kandiduje Jiří Paroubek nebo Petr Gandalovič za ODS.

Do vrcholné politiky se Bursík vrací, protože si nepřeje, aby společnost ovládaly peníze uhelných a elektrárenských společností. Proto svou kampaň povede symbolicky z Horního Jiřetína, ohroženého těžbou uhlí.

Podle prohlášení zaslaného ČTK chce "zastavit plány na bourání severočeských vesnic kvůli těžbě a spalování uhlí". Podle něj je třeba zastavit všechny další projekty, které by nenávratně zničily krajinu, napsal v prohlášení.

Svůj program staví také na boji proti korupci a mravnímu úpadku ve společnosti. "Nemohu se nadále dívat na to, jak se rozkrádají veřejné peníze," napsal Bursík. Obvinil ředitele státních a městských firem, že se chovají jako "ruští bossové" a přihrávají zakázky svým kamarádům.

Pře o horní zákon 

Ještě v sobotu se zdálo, že Bursík půjde do voleb v Praze. Pražští zelení si nakonec za svého lídra vybrali současného předsedu strany Ondřeje Lišku.

Brzy po tomto rozhodnutí se v médiích dokonce objevily spekulace, že by Bursík vůbec nemusel kandidovat. Údajným důvodem je to, že při pražské nominaci propadla jeho životní partnerka, poslankyně Kateřina Jacques. Bursík, Jacques ani nikdo jiný ze strany to jednoznačně nekomentoval. 

Bursík, který v posledních dnech přel veřejně s premiérem Janem Fischerem o horní zákon, který rozhodne o tom, jestli se bude na severu Čech dál těžit uhlí, odešel z vedení zelených po jejich neúspěchu v loňských evropských volbách.

V předčasných sněmovních volbách, které se měly konat na podzim, kandidovat odmítl, po Novém roce však dal znovu najevo zájem se o poslanecké křeslo ucházet.


 

"Zelení lídři"

Předseda SZ Ondřej Liška se v Praze těší na souboj s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Senátora a exministra zahraničí přitom do jeho vládní funkce nominovala právě Strana zelených. Liška doufá, že zelení v Praze dosáhnou nejméně desetiprocentního výsledku.

Zelené v Olomouckém kraji do voleb povede jesenický zastupitel a předseda Hnutí Brontosaurus Tomáš Hradil. Rozhodli o tom účastníci krajské konference, která se konala v Olomouci.

Naopak zelení v Moravskoslezském kraji v sobotu svého volebního lídra nezvolili. Měla jím být novinářka Jana Lorencová, která však nyní již kandidovat nechtěla. Někdejšího neúspěšného kandidáta na předsedu strany Matěje Stropnického přesunuli na severu Moravy ze třetího až na desáté místo kandidátky.

Příští středu uspořádají krajskou konferenci zelení na Vysočině. Organizace v Pardubickém, Plzeňském, Středočeském a Karlovarském kraji budou jednat v sobotu 13. února, tedy den před zasedáním republikové rady v Praze, která má kandidátky definitivně potvrdit.