Předseda ČSSD Jiří Paroubek je osobně pro prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách, pomohlo by podle něho snížit nezaměstnanost v Ústeckém kraji. Podle šéfa sociální demokracie by tento krok přispěl také k energetické bezpečnosti České republiky.

V ČSSD se o tom tématu teprve povede diskuse, řekl v pondělí na tiskové konferenci Paroubek, který vede sněmovní kandidátku ČSSD na Ústecku.

"V žádném případě nesmí dojít k rozhodnutí od zeleného stolu, ale musí to být občané Ústeckého kraje, kteří se svobodně k této pro region i ČR závažné otázce vysloví," uvedl Paroubek v tiskové zprávě. 

Zákon o referendu ve sněmovně 

Sociální demokraté proto vyzvali ostatní politické strany, které se k otázce prolomení limitů vyjadřují, aby podpořili návrh zákona o krajském referendu. Ve sněmovně s ním ČSSD uspěla, předlohu ale vetoval Senát.

Paroubek apeloval na strany, které se k limitům vyjadřují, aby v dolní komoře návrh podpořily. "Vyzýváme především ODS, aby nevolila obstrukci," uvedl šéf ČSSD.

Případné krajské referendum by podle něho mohlo být zhruba za rok. "Pokud bude výsledek referenda opačný, než je můj soukromý názor, budu jej plně respektovat," dodal.

Proti prolomení limitů je hlavně Strana zelených, jejíž poslanec a bývalý předseda Martin Bursík se na Ústecku s Paroubkem ve sněmovních volbách utká. Zelení prosazují změnu horního zákona, který by zpřesnil postup pro odpis uhlí za stanovenými hranicemi. Těžařské firmy by měly podle předlohy pod hrozbou vysoké sankce roční lhůtu pro dodání podkladů do správního řízení pro odpis zásob. Nyní v zákoně lhůta není.

Podobnou novelu stáhla ze sněmovny vláda Jana Fischera, Bursík se kvůli tomu dostal s premiérem do ostrého konfliktu. V dolní komoře leží obdobná poslanecká novela. Sněmovna by ji měla projednat na mimořádné středeční schůzi, kterou iniciovala ODS. Zelení mají podle tisku na oplátku pomoci občanským demokratům blokovat levicové návrhy, které by údajně zvýšily rozpočtový schodek. Řada poslanců ODS však návrh na změnu horního zákona nepodpoří.

ODS, SZ i Horní Jiřetín proti

Zastupitelé Horního Jiřetína, pod který spadají i Černice, odmítají pokračování těžby za limity. Řídí se výsledkem referenda z roku 2005, v němž většina obyvatel obce hlasovala proti prolomení limitů, a tedy za zachování svých domovů.

"K hloupým argumentům zastánců prolomení limitů patří nutnost uhlí pro energetickou soběstačnost státu, zdaleka nejhloupějším argumentem je ale hrozba nezaměstnanosti. Určitě by nebylo systémové prodlužovat o pár let agónii povrchového lomu při zachování pár pracovních míst," myslí si místostarosta Horního Jiřetína na Mostecku Vladimír Buřt (SZ).

Proti prolomení limitů je hlavně Strana zelených, jejíž poslanec a bývalý předseda Martin Bursík se na Ústecku s Paroubkem ve sněmovních volbách utká. "Jeho program bourat města a vesnice, odlesnit část Krušných hor, devastovat krajinu, pálit dalších 40 let uhlí a vystavit obyvatelstvo Ústeckého kraje vyššímu znečistění jistě osloví ekologicky vnímavé voliče ČSSD," řekl Bursík na Paroubkovu adresu. 

Krajský místopředseda ODS Vladislav Raška agentuře ČTK řekl, že jejich strana je v současnosti proti prolomení limitů. Pokud by prý bylo nutné, bude muset rozhodnutí padnout na místní úrovni. Předseda ODS Mirek Topolánek před několika dny v Ústí nad Labem řekl, že limity možná nebude třeba nikdy prolomit.

Oldřich Bubeníček, krajský předseda KSČM, tvrdí, že konkrétní usnesení o limitech jejich strana nemá. Osobně se domnívá, že v případě nutnosti prolomení limitů by krajské referendum bylo dobrým krokem.