V Česku je nyní 580.000 neúplných domácností a každoročně jich přibývá. "Například v roce 1961 jich bylo 250.000," řekl náměstek pro rodinu ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek (KDU-ČSL). Tento týden se koná Národní týden manželství, iniciativa na podporu manželství v ČR. Přináší řadu akcí pro ty, kteří se do manželství chystají nebo už do něj vstoupili a chtějí o vztah pečovat.

Fungující manželství řeší podobné neshody jako nefunkční. "Rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými páry je v tom, jak konflikty řeší. Každý se může učit, jak posilovat vztah a oživit lásku," řekl mluvčí kampaně Jan Frolík. Problém je podle něj v tom, že do manželství vstupuje většina lidí naprosto nepoučena.

Sociologická šetření ukazují, že ženy i muži vnímají manželství a rodinu jako hodnotu nejvyšší, třeba před vzděláním, financemi či náboženstvím. Změny životího stylu v posledních desetiletích však způsobily, že partneři nemají čas na sebe ani na výchovu dětí. "Důraz se klade na ekonomickou stránku žití a přestava manželství se zkresluje na organizační záležitosti," upozornil Hošek.

Mladí lidé manželství stále odkládají. Roste počet samostatně žijících lidí. Přitom rozchod má prokazatelně devastující účinek na zdraví. "Krátí život, rozvedení lidé jsou náchylnější k srdečně-cévním chorobám," dodal Hošek.

Manželství má podle kampaně ekonomické výhody pro pár i pro společnost. Žít sám je dražší než žít společně, podle studií sezdaní lidé více naspoří.
Děti manželských párů jsou zase lepší ve škole. Je pravděpodobnější, že později více vydělají a odvedou státu na daních. Řešení situace dětí, které nežijí v harmonickém prostředí, pro stát znamená zvýšené náklady. Proto by měl i stát vytvářet podmínky pro snadné fungování rodiny.

Přesto se manželství často nepovažuje za společensky prestižní. Partneři by podle kampaně měli vnímat svůj vztah jako výlučný, být ochotni na něm pracovat a nepovažovat rozvod za jedno z prvotních řešení. Důležité je také být si vědom mravní povinnosti vůči parnerovi a umět občas přinášet oběti.