Téma
Speciál iHNed.cz
Titul snadno a rychle

Krajský soud v Plzni může podle Nejvyššího správního soudu (NSS) za dodržení určitých podmínek řešit případy, které souvisejí s Fakultou právnickou Západočeské univerzity. Vyplývá to z rozhodnutí, které se týká neúspěšného uchazeče o studium v Plzni.

Vedení krajského soudu navrhlo NSS, aby případ delegoval do Českých Budějovic. Někteří soudci z Plzně totiž na právnické fakultě učí. NSS návrhu nevyhověl, informoval ČTK mluvčí soudu František Emmert.

Podle NSS je v Plzni dostatek soudců, kteří mohou složit nestranný senát. Ti, kteří mají přímé vazby na fakultu, by ovšem podobné případy řešit neměli.

U Nejvyššího správního soudu nyní leží ještě šest nerozhodnutých návrhů na delegaci kauz, které přímo souvisí s velkým skandálem na plzeňských právech. Jde o žaloby, které podala nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Napadla jimi rozhodnutí, jimiž Západočeská univerzita studentům uznala diplomy ze Zakarpatské státní univerzity na Ukrajině.

Návrh na delegaci těchto žalob do jiného města podal plzeňský krajský soud. "My jsme se dostali do situace, kdy byla zpochybněna naše objektivita obecně. Navíc přispěla i mediální atmosféra. Obojí bylo důvodem k tomu, že jednotliví soudci, kteří žaloby řeší, navrhli, zda by nebylo vhodné, aby věc projednával jiný soud," uvedl nedávno v Mladé frontě Dnes místopředseda soudu Václav Roučka.

Plzeňská práva se zhruba 4000 studenty se nyní pomocí reforem snaží očistit svoji pověst. Poškodily ji skandály s rychlostudenty, přijímáním obrovského množství lidí na odvolání, opsanými kvalifikačními pracemi a podobně. V nejbližší době prý univerzita začne odebírat první tituly.

Komise prý kupčí s tituly 

Na plzeňské kauze se údajně podílí i Akreditační komise, která posuzuje vysoké školy ne podle kvality, ale podle kvantitativních ukazatelů. Vyplývá to ze závěrů analýzy komise z VŠE. Experti obviňují komisi z kupčení s tituly, kritizují třeba to, že komise uděluje akreditace pro každý jednotlivý obor.

Přitom postup, kdy by se akreditace dávala rovnou celé univerzitě nebo fakultě, je součástí teprve chystané reformy o vysokých školách. ČTK to sdělila předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková. Obvinění přitom přišlo jen dva měsíce před tím, než bude vláda projednávat obměnu třetiny členů komise.

Analýzu zpracovali odborníci z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) pod vedením děkana Jiřího Schwarze. Na stejné univerzitě, ovšem na Fakultě mezinárodních vztahů, přitom působí i Dvořáková.

Autorům analýzy se nelíbí třeba také to, že Akreditační komise pracuje nezávisle na vládě nebo ministerstvu školství. "V praxi to znamená, že AK se ze svých rozhodnutích nikomu nezodpovídá a může rozhodovat i v rozporu se záměry vlády," stojí v analýze. Zástupci komise se ale brání, jejich nezávislost je prý součástí mezinárodních úmluv a také základní podmínkou pro mezinárodní uznávání jimi udělených akreditací.