Projekt Červené tlačítko, který je ode dneška spuštěn pro veřejnost, má pomoci ochránit děti před nebezpečím na internetu. Připravilo ho Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI) ve spolupráci s vládním Výborem pro práva dítěte.

Program s Červeným tlačítkem si může každý zdarma stáhnout, tlačítko je pak součástí webové stránky nebo prohlížeče. Pokud se dítě setká s obsahem, se kterým si neví rady, stačí tlačítko zmáčknout. Tím automaticky a anonymně kontaktuje horkou linku. Odborníci hlášení vyhodnotí a případně upozorní policii.

"Já to považuji za naprosto unikátní produkt," prohlásil ministr pro lidská práva Michael Kocáb, který projekt u příležitosti mezinárodního Dne bezpečnějšího internetu představil.

Podle četných studií jsou děti obecně velmi důvěřivé a ochotné sdělovat své osobní údaje. Až dvě třetiny dětí rodiče vůbec nekontrolují, co na internetu dělají. Projekt má bojovat proti zneužívání dětí například při výrobě dětské pornografie. Upozornit bude možné i na stránky s rasistickým, xenofobním a extremistickým obsahem.

České děti se chovají na internetu mnohem rizikověji než jejich evropští vrstevníci. "Na schůzku s neznámým člověkem je ochotno jít 30 procent šestnáctiletých Čechů, evropský průměr je deset procent," řekla předsedkyně výboru Eva Vaníčková. Kocáb upozornil, že podle kanadské studie se téměř 18 procent dětí stalo loni obětí šikany na internetu.

V Evropě bylo identifikováno už na 42 milionů uživatelů sociálních sítí. Do roku 2012 se předpokládá 107 milionů uživatelů. Podle průzkumů v šesti letech užívá internet už 42 procent dětí, v 15 letech 84 procent. "Evropská komise vyčlenila 55 milionů eur (asi 1,4 miliardy korun) na program bezpečnějšího internetu," dodal Kocáb.

"Dnešní děti jsou internetovou generací. Je to poprvé v historii lidstva, kdy mladá generace využívá novou technologii lépe než současná generace," řekl za společnost Microsoft Jan Mühlfeit.

Podle evropské studie mezi 14.000 teenagery jich je 18 procent na sociálních sítích. "Z nich 63 procent kontaktovali neznámí lidé, 43 procent dětí sdílí své osobní údaje, 17 procent poskytuje svou adresu a 70 procent zveřejňuje své fotky nebo videa," upozornil Mühlfeit.

"Do budoucna se uvažuje o rozšíření programu pro internetové aplikace, například chat," řekl Pavel Vichtera z NCBI. Organizátoři chtějí program nabídnout pro 6000 českých základních škol v ČR. Doufají, bude brzy nainstalován takřka ve všech.

Červené tlačítko lze stáhnout na této adrese:

http://cervene-tlacitko.saferinternet.cz/index.asp

Související