Poslanci v úterý ve sněmovně nestihli projednat vůbec nic. ODS znovu schůzi zdržovala, a během dvou hodin projednávání protikorupčního balíčku si tak poslanci stihli jen několikrát vynadat.

Hned na začátku si připsala další drobné vítězství ODS, která spolu se zelenými zablokovala, aby mohli poslanci hlasovat i odpoledne o třetích čteních. Poslanci tak nestihli projednat návrh ČSSD na vyšší nemocenskou ani plán lidovců na zvýšení mateřské. Lidoveckému záměru v úterý vyjádřili podporu i zelení.

Socialisté chtějí tyto návrhy znovu projednat v pátek. V úterý se nedostalo ani další body, jako je zrušení poplatků ve zdravotnictví nebo projednávání návrhu sociálních demokratů na vyplacení mimořádného důchodu ve výši 2 400 korun. ODS totiž znovu zvolila taktiku dlouhých řečnických projevů a mnoha technických připomínek, kvůli kterým se celá schůze znovu zbrzdila.

Topolánek: Langer měl mluvit ještě déle

Roli hlavního rétora ODS dopoledne převzal od místopředsedy ODS Petra Nečase jeho kolega z vedení strany Ivan Langer a víc než hodinu kritizoval protikorupční balíček ministra Peciny, který například navrhuje zavést agenta provokatéra, korunního svědka nebo rozšíření možnosti odposlouchávat podezřelé lidi z korupce. "Pokud Ivan Langer mluvil jen hodinu, tak to ještě nesplnil úkol, který ode mě dostal," vtipkoval v kuloárech sněmovny šéf ODS Mirek Topolánek.

Socialistům se Langrovo zdržování vůbec nelíbilo. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek například Langra obvinil, že vláda ODS s korupcí nic nedělala. "My ani nejsme schopni reagovat na nejvážnější problémy, které dnes máme - ekonomické - pokud nejsme schopni skutečně něco s korupcí dělat a ne o ní žvanit jako vy, pane poslanče," opřel se Zaorálek do Langra.

To si ale Langer nenechal líbit. "Pan kolega Zaorálek opakovaně prokazuje v této Sněmovně, že se chová jako hulvát. Z tohoto místa na mne řval na podzim roku 2006, urážel mě a přesto se nic nedělo. Na rozdíl od vás - prostřednictvím pana předsedajícího - pane Zaorálku, za námi jsou vidět výsledky práce. Vy jste pouhopouhý hysterický žvanil," vrátil úder Zaorálkovi Langer.

Sobotka: Jsou to sládkovské obstrukce ODS

Odpoledne pak Langra v pronášení sáhodlouhých projevů vystřídal poslanec a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který mluvil víc než půl hodiny. Sociálním demokratům, kteří chtějí ještě před volbami prosadit své předvolební plány, se obstrukce ODS logicky nelíbí. "Sládkovské obstrukce ODS dnes znovu zastavily chod sněmovny. Pokud by v tom ODS pokračovala, tak to může znamenat destrukci chodu parlamentu," zlobil se ve sněmovně šéf poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka.

ODS argumentuje tím, že se snaží svými obstrukcemi ušetřit veřejným financím přes 20 miliard, které by stály návrhy ČSSD a lidovců. "Budeme se snažit zabránit populistickým návrhům tak dlouho, jak to bude možné," řekl šéf ODS Mirek Topolánek. Jinými slovy tak potvrdil, že obstrukce ODS budou pokračovat.

To znamená, že není vůbec jisté, zda se podaří levici v pátek kontroverzní návrhy prosadit. Zákony, o nichž by měli poslanci v pátek ráno jednat, jsou ve třetím čtení, při němž se definitivně hlasuje o předložených zákonech. V programu, jenž je pevně daný, jsou před nimi zařazeny ale normy ve druhém čtení. Není jisté, zda je sněmovna do té doby probere.

Ve třetím čtení jsou v programu nynější mimořádné schůze iniciované ČSSD a KSČM předlohy KDU-ČSL na zvýšení mateřské a návrhy KSČM na proplácení prvních tří dnů nemoci a zvýšení mateřské a na zrušení stropů pro platby sociálního pojištění. V úterý by o nich poslanci rozhodnout nemohli, protože na hlasování v závěrečném čtení jsou vymezeny středy a pátky.

Ve středu se ale mají uskutečnit dvě mimořádné schůze svolané z podnětu ODS. Ve čtvrtek má být další zvláštní zasedání z iniciativy ČSSD. Jisté je v podstatě jen to, že mají pevný začátek. Pokud v den, na který byly svolány, neskončí, není zřejmé, kdy budou pokračovat. Navíc pokračuje i řádná schůze sněmovny, která začala před dvěma týdny.