Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová hodlá zamezit případům, kdy se dlužník nedozví o hrozící exekuci a často kvůli nezaplacené stokoruně zbytečně zaplatí desetitisícové náklady na tuto exekuci.

Kovářová chce, aby věřitelé museli dlužníky informovat o tom, že podali návrh na exekuci, a naposledy je vyzvat k zaplacení. Dlužníci by tak mohli stihnout zaplatit ještě předtím, než si exekutor a advokát naúčtují odměnu.

"Považuji to za správný krok. Apeluji na velké věřitele, aby nečekali na změny a předexekuční upomínky dlužníkům už nyní sami posílali," říká Kovářová.

Kritici však upozorňují, že dlužník, jenž se o exekuci dozví, může stihnout svůj majetek "ukrýt do bezpečí". Dnes se o příkazu k exekuci dozví až poté, co je na něj uvalena.

O návrhu však bude jednat až příští vláda. Hlavní politické strany zatím nejsou rezolutně proti. "Diskusi se nebráním, ale potřebovali bychom znát konkrétní parametry. Obávám se však, že může jít o líbivé gesto," řekl exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS. Podobně se vyjádřil za ČSSD i Jeroným Tejc.

Mezi další připravované návrhy, které mají zlevnit exekuce, patří například to, že dluh do 200 korun by vůbec neměl vymáhat exekutor.

ctete-v-sredu-530.gif
Související