ČEZ Měření

Společnost ČEZ Měření s.r.o. vznikla v roce 2005. Její odbor netechnických ztrát se zaměřuje na odhalování černých odběrů elektřiny. Na firmu už v minulosti podalo hromadné trestní oznámení sdružení PPP - právní poradenství a pomoc. V jeho čele je právník Jan Rytíř, který v Olomouckém kraji kandiduje do voleb za stranu Suverenita. Sdružení zastupuje více než osm desítek lidí, kteří tvrdí, že je pracovníci firmy nutili k přiznání černých odběrů nezákonnými praktikami.

Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) tento týden ukončili práci na případu s krycím názvem "Izolátor". Server iHNed.cz o tom informoval tiskový mluvčí útvaru Pavel Hanták. Firma ČEZ je podle svého mluvčího Františka Pavlíčka přesvědčena, že se její zaměstnanci vydírání nedopustili a budou zproštěni viny.

Krajskému státnímu zastupitelství Ostrava předali návrh na podání obžaloby pro trestný čin vydírání na celkem 26 osob, jde o zaměstnance firmy ČEZ Měření a jejího útvaru pro odhalování netechnických ztrát (NTZ).

ÚOOZ tak završil práci na případu z listopadu 2008. Tehdy bylo obviněno celkem 32 lidí. "Proti šesti obviněným bylo dozorujícím státním zástupcem trestní stíhání již v průběhu vyšetřování zastaveno," uvedl Hanták.

Psychický nátlak a vydírání

Zaměstnanci firmy ČEZ Měření a NTZ měli podle policie od dubna 2005 do konce roku 2008 ve čtyřech krajích nezákonně vstupovat na pozemky a nutit poškozené k zaplacení vysokých finančních částek za údajný černý odběr. Celkem detektivové zmapovali 48 případů nezákonné činnosti.

"Detektivové ÚOOZ dále viní obviněné z toho, že poškozené osoby nutili dostavit se, mnohdy v nočních hodinách, na pracoviště firmy ČEZ Měření, kde jim bylo vyhrožováno trvalým odpojením elektrické energie, oznámením na Policii ČR, soudy a stupňující se vysokou pokutou v případě, že nebudou spolupracovat s NTZ," uvedl policejní útvar po zásahu v listopadu předloňského roku.

Při domovních prohlídkách byla tehdy nalezena i kompletní pracovní uniforma policie včetně hodnostního označení podpraporčík.

Šéfa kontroverzního útvaru kontrolorů Karla Vaniše minulý týden dočasně odvolal z funkce ředitel firmy ČEZ Martin Roman. Chce prošetřit, proč měl Vaniš při pracovním výjezdu zbraň.

Politická strana Suverenita totiž médiím poskytla videozáznamy, na kterých se pracovníci útvaru NTZ mimo jiné cvičí ve střelbě. Další video zachycovalo sebevraždu muže, který se zastřelil, když ho navštívili kontroloři útvaru. Roman připustil, že oddělení NTZ se v počátcích své činnosti dopustilo několika přehmatů, rušit jej prý ale nehodlá. Podle něj by na to doplatili především poctiví odběratelé elektřiny.

Ve středu strana Jany Bobošíkové uvedla, že na ČEZ podá tři trestní oznámení a vyzvala ministerstvo financí, ať zveřejní jména všech drobných akcionářů elektrárenského gigantu. Zároveň spustila speciální webovou stránku, kde mohou lidé podepsat petici za odvolání vedení ČEZ, podpořili ji již například poslanci Martin Bursík nebo Anna Čurdová.