Proces se čtveřicí mladých pravicových radikálů obžalovaných v souvislosti se žhářským útokem na domek romské rodiny ve Vítkově začne s největší pravděpodobností 3. května, rozsudek padne asi v červnu. Potvrdil to soudce Miloslav Studnička, kterému byl případ přidělen.

Soudce navíc připustil, že hlavní líčení budou doprovázet mimořádná bezpečnostní opatření. Týkat se budou hlavně možné účasti soukmenovců souzených extremistů. "Musím se nejprve seznámit podrobně se spisem. Předpokládám, že hlavní líčení začne první pracovní den v květnu. Po případném odročení pak bude pokračovat 16. června," řekl soudce s tím, že v případě mimořádných změn v plánování hlavních líčení u ostravské krajského soudu by proces mohl začít už v dubnu.

Zvýšená bezpečnostní opatření potvrdil pracovník justiční stráže. "Už jsme o tom mluvili. Opatření se budou týkat například okovaných bot. Pokud je někdo bude mít, bude se muset před průchodem bezpečnostním rámem zout," uvedl. V úvahu přichází i nasazení ozbrojenců s brokovnicemi a v neprůstřelných vestách.

Studnička řekl, že o rozsahu opatření ještě bude s vedením justiční stráže jednat. "Pokud by to přesáhlo jejich možnosti, můžeme povolat vězeňskou službu. Policii pak na zajištění pořádku a bezpečnosti v okolí soudu," vysvětlil Studnička.
Žháři na domek zaútočili v dubnu 2009. Do domu podle výsledků vyšetřování vhodili tři zápalné láhve. Při následném požáru byli zraněni tři lidé. Nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálka. Utrpěla rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla. Policie obvinila jednoho z aktivních moravskoslezských pravicových extremistů Jaromíra Lukeše a Václava Cojocaru, oba z Opavy. Obvinění si vyslechli i Ivo Müller a David Vaculík z Horního Benešova na Bruntálsku.

Všichni patří k příznivcům krajní pravice. Tři obvinění projevili nad činem lítost. Jeden napadené rodině poslal omluvný dopis, další hovoří o tom, že by nejraději vzal čas zpět. Policie je obvinila z pokusu o rasově motivovanou vraždu, kterou obvinění chtěli spáchat na více osobách, z nichž jedna byla dítě. Za to jim hrozí až 15 let vězení. Padnout ale může i výjimečný trest či doživotí.
Související