Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) by mohl v budoucnu nově kontrolovat hospodaření obcí a krajů. Poslanci ve středu podpořili a propustili do dalšího projednávání návrh novely ústavy, který dává úřadu nové pravomoci a upravuje jeho postavení. Návrh se příliš nelíbí prezidentovi NKÚ Františku Dohnalovi. Vadí mu, že neobsahuje formulaci, podle níž je úřad nezávislý orgán.

Novela zpřesňuje, co může úřad nově kontrolovat. Podle dosavadního znění ústavy mohl prověřovat hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu.

Nově bude moci kontrolovat i příjmy a výdaje podle státního rozpočtu a návrh státního závěrečného účtu. Bude moci také kontrolovat zákonnost hospodaření s majetkem územních samosprávných celků a příjmů a výdajů podle jejich rozpočtů.

NKÚ novelu kritizuje

Z ústavy by měla zmizet věta, že "Nejvyšší kontrolní úřad je nezávislý orgán". Místo ní se vkládá jiná, která za výčtem kontrolních pravomocí dodává, že "nezávislost výkonu těchto působností nesmí nikdo ohrožovat". To se ale nelíbí Dohnalovi. "Nová pasáž už neobsahuje slůvko, že je to nezávislý kontrolní úřad," upozornil již v polovině ledna.

Dohnal také již dříve upozornil, že úřad by kontroloval pouze to, zda úřady utrácely peníze v souladu se zákonem. Už by nekontroloval, zda peníze vynaložily efektivně a zda se nějaký projekt nedal pořídit levněji.

Server Aktuálně.cz uvedl, že navrhovaná novela by poslancům také umožnila, aby do kolegia úřadu, tedy jeho širšího vedení, sami navrhovali své kandidáty. Dosud je podle zákona o NKÚ volí poslanci na návrh prezidenta úřadu. Marek Benda ale ujistil poslance, že nebylo záměrem předkladatelů změnit pravidla tak, aby kandidáty do kolegia navrhoval někdo jiný než prezident NKÚ. "Nechtěli jsme měnit působnost Nejvyššího kontrolního úřadu ani postavení jeho představitelů," prohlásil Benda. 

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil popsal některé změny jako drobné úpravy, podle něj bude také věcí sněmovního ústavně právního výboru, aby vzal v úvahu připomínky vlády. Například, zda má být v ústavě napsáno, že NKÚ může kontrolovat, nebo zda prostě kontroluje. To by pak podle něj omezilo spekulace, zda úřad musí nebo jen může podle svého uvážení kamsi zamířit na kontrolu. Upozornil také, že zcela nově se do ústavy zařadí omezení, které stanoví, že prezidentem i viceprezidentem úřadu nemůže být nikdo zvolen víc než dvakrát.

Nelíbí se to ani poslanci KDU-ČSL Ludvíku Hovorkovi. "Obávám se, abychom tady nevytvořili další 'náhubkový zákon', tentokrát na Nejvyšší kontrolní úřad," řekl poslancům. Předseda ústavně právního výboru Marek Benda (ODS) ale popřel, že by předkladatelé chtěli do nezávislosti úřadu zasáhnout. Stejně se vyjádřil i předseda poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka.

Ke středečnímu projednávání poslanci Dohnala nepřizvali, protože jde o poslanecký návrh, sdělila na dotaz ČTK mluvčí úřadu Radka Burketová.

Druhý úspěšný pokus o změnu ústavy

Je to již 11. pokus o změnu ústavy, který v tomto volebním období dorazil do sněmovny. Úspěšný byl zatím jen jeden, a to když poslanci loni schválili senátní návrh, který měl umožnit prezidentu republiky, aby kvůli volbám rozpustil sněmovnu.

Měnit ústavu není možné ve zrychleném režimu, jak je tomu u běžných zákonů. Návrhem novely se proto nyní budou zabývat sněmovní rozpočtový a ústavně právní výbor. Posléze půjde do druhého čtení, kde poslanci přednesou své pozměňovací návrhy, a následovat bude závěrečné schvalování. Poslanci to musí stihnout do květnových voleb.