Národní centrum bezpečnějšího internetu, které v úterý ve spolupráci s vládním Výborem pro práva dítěte spustilo projekt Červené tlačítko, muselo již po prvním dni jeho provozu aplikaci upravit. Tlačítko slouží k anonymnímu oznamování nelegálního obsahu na internetu.

Redaktoři serveru iDnes.cz program vyzkoušeli a přišli na to, že operátorům horké linky neposílá odkaz jediné závadné stránky, ale i tři předtím navštívené weby. S jeho pomocí lze monitorovat chování uživatelů na síti.

"Chyba aplikace byla na základě upozornění ihned odstraněna. V tuto chvíli je již k dispozici nová verze, která odesílá pouze jedinou adresu ohlašované stránky se závadným obsahem. Za chybu se uživatelům a odborné veřejnosti omlouváme," uvedl ve středu odpoledne Pavel Vichtera, koordinátor Národního centra bezpečnějšího internetu.

V tiskové zprávě Vichtera dodal, že za první den provozu poslali lidé pomocí červeného tlačítka instalovaného v internetovém prohlížeči desítky hlášení. "Osm z nich vyhodnotili operátoři horké linky jako závažné a připravují je k předání Policii ČR pro další šetření," uvedl.

Pochybení č. 2: Shromažďování IP adres

"Provozovatel Červeného tlačítka má samozřejmě k dispozici i IP adresu odesílatele, se kterou je možné identifikovat samotného uživatele, respektive jeho počítač," upozornili redaktoři serveru na další problém týkající se shromažďování osobních údajů. Použití aplikace mělo být naprosto anonymní.

Vichtera toto nařčení odmítá. IP adresa je podle něj nezbytnou součástí komunikace počítačů na internetu.

"Server, který přijímá požadavky z aplikace Červené tlačítko používá IP adresu odesílatele hlášení pouze po nezbytnou dobu, kdy probíhá komunikace mezi serverem a aplikací Červené tlačítko. Dále ji nijak neuchovává ani neeviduje," uvedl v prohlášení zaslaném serveru iHNed.cz. V předchozím emailu ale tvrdil, že "aplikace Červené tlačítko IP adresu neodesílá".

Bezpečnější internet pro děti

Projekt Červené tlačítko byl spuštěn pro veřejnost v úterý. Má pomoci ochránit děti před nebezpečím na internetu. Program si může každý zdarma stáhnout, tlačítko je pak součástí webové stránky nebo prohlížeče. V pilotním provozu je prozatím k dispozici pro uživatele Internetu Explorer.

Pokud se dítě setká s obsahem, se kterým si neví rady, stačí tlačítko zmáčknout. Tím automaticky a podle úterního vyjádření Pavla Vichtery z NCBI anonymně kontaktuje horkou linku. Odborníci hlášení vyhodnotí a případně upozorní policii.