Hospodářská krize citelně poznamenala leasingový trh. Objem leasingu movitých věcí členů České leasingové a finanční asociace loni klesl meziročně o 53,3 procenta na 44,2 miliardy korun. Ještě více – o plných 72 procent na 3,2 miliardy korun – poklesl leasing nemovitostí. Objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů se snížil o 24,5 procenta na 41,06 miliardy korun.

"Zhoršující se ekonomické prostředí vedlo k podstatnému snížení úvěrových aktivit a poklesu poptávky spotřebitelů po úvěrech," uvedl předseda představenstva asociace Martin Kofroň.

Poskytovatelé nebankovních finančních produktů podle něj reagovali na vývoj ekonomiky zpřísněním kritérií pro hodnocení zákazníků, méně kvalitní poptávky tak byli nuceni odmítat.

Trhu nadále dominoval leasing silničních vozidel. Ale zatímco podíl leasingu osobních aut se zvýšil, naopak klesal tržní podíl leasingu nákladních aut a lehkých užitkových automobilů. A to především kvůli úpravě odpočtu daně z přidané hodnoty u osobních vozů v polovině loňského roku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru