Skupina státních zástupců napadla u soudu snížení svých platů o čtyři procenta. V žalobě, kterou za ně ve čtvrtek podal k Obvodnímu soudu pro Prahu 5 jejich právní zástupce Pavel Uhl, se na Městském státním zastupitelství v Praze domáhají doplacení mzdy za leden. Soudu zároveň navrhují, aby žalobu předložil Ústavnímu soudu. Opatření považují za protiústavní, řekl ČTK Uhl. Dorovnat své platy za letošní měsíce budou chtít i soudci, řekl Českému rozhlasu 1-
Radiožurnálu prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník.

"Soudcovská unie předpokládá, že jednotliví soudci se zřejmě v průběhu března, nejpozději dubna budou domáhat u soudu dorovnání svých platů. Jedná se o snížení o čtyři procenta, ke kterému došlo u našich platů v letošním roce," řekl Lichovník. Platy se od ledna snížily o čtyři procenta ústavním činitelům včetně soudců a státních zástupců v důsledku schválení takzvaného protikrizového balíčku. Původně měly klesnout platy všech státních zaměstnanců. 

Stejně jako státní zástupci i soudci předpokládají, že soudce, který bude o dorovnání platů rozhodovat, předá věc Ústavnímu soudu, který rozhodne, zda zákon o snížení platů o čtyři procenta není protiústavní.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová nechtěla žalobu komentovat, aby se vyhnula nařčením, že chce ovlivnit budoucí rozhodnutí soudu. "Ale rozumím důvodům, pro které to udělali," řekla. V prosinci označila pokles platů státních zástupců a soudců za nespravedlivý, když neklesly mzdy ostatních zaměstnanců ve veřejné sféře.

V podobném sporu už soudci uspěli 

"V minulosti se tato věc rozhodovala ve vztahu k soudcům. Státní zástupci se nikdy z důvodů zvýšené loajality vůči establishmentu nebránili. Teď tak činí poprvé," řekl Uhl. Soudci už v minulosti v podobných případech uspěli. Speciální zákony jim například kvůli úsporám ve státním rozpočtu odebraly 13. a 14. platy, ale Ústavní soud rozhodl, že stát je musí vyplatit. Ústavní soudci v těchto případech odkázali na nutnost dodržení zásady nezávislosti soudců. Odebrání jejich platů by ji podle Ústavního soudu mohlo ohrozit.

Státní zástupci se podle Uhla nemohli obrátit rovnou na Ústavní soud. "Technicky je to možné pouze tak, že podají žalobu k normálnímu soudu o zaplacení zbytku platu, o který byli zkráceni," uvedl právník. Žalobu podle něho bylo možné podat v okamžiku, kdy byly vyplaceny lednové mzdy.

Soud má podle něho dvě možnosti. Žalobu může zamítnout a státní zástupci si pak proti tomu mohou podat ústavní stížnost spojenou s návrhem na zrušení části zákona, podle kterého se jim plat snížil. Druhou možností je, že soud řízení přeruší a věc předloží Ústavnímu soudu, aby se zabýval ústavností normy, uvedl Uhl.

Zastupuje sedm státních zástupců, kteří jsou z pražského městského státního zastupitelství a z obvodních státních zastupitelství. Ví prý ale i o další skupině státních zástupců, která se na Obvodní soud pro Prahu 5 obrátí s podobnou žalobou. "Ty dvě skupiny spolu věcně spolupracují, jenom každá volí trochu jinou procesní strategii," řekl Uhl.

Že je snížení platů soudců a státních zástupců od letošního 1. ledna údajně v rozporu s ústavním pořádkem, uvedla Soudcovská unie a Unie státních zástupců již loni v prosinci. Uhl připomněl, že státní zástupci mají již tři roky platy zmrazeny.

Čtyřprocentní snížení platů ústavních činitelů v letošním roce souvisí s vládními úspornými opatřeními a odpovídá zamýšlenému snížení mezd ve státní sféře. Týká se prezidenta, zákonodárců, soudců, členů vlády, Nejvyššího kontrolního úřadu, Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, Rady Českého telekomunikačního úřadu a státních zástupců, tedy zhruba 4800 lidí. Stát tak má ušetřit 126,7 milionu korun.

O čtyři procenta měl původně klesnout i objem peněz na mzdy státních zaměstnanců. Levice ale ve sněmovně prosadila při projednávání rozpočtu návrh, kvůli kterému se to nenastalo.