Info

Přímo na radnici si ve čtvrtek přišli policisté pro starostu Brna-Žabovřesk Aleše Kvapila z ODS. Jsou přesvědčeni, že starosta si vzal čtyřmilionový úplatek od firmy, která chtěla ve městě stavět. Podle neoficiálních informací ho přímo z úřadu odvedla protikorupční policie.

Straničtí kolegové tvrdí, že si starosta řekl o úplatek firmě, která chtěla stavět multifunkční centrum mezi centrem Platinium a bývalou porodnicí ve Veveří ulici. Stavět chtěla na soukromém pozemku a v souladu s územním plánem.

"Nedovedu si představit, že by nějaká firma v takové situaci dávala úplatek," řekl žabovřeský místostarosta Jiří Helán (ODS). Podle jiných občanských demokratů však přesto Kvapil úplatek chtěl, řekl si prý o něj několikrát a nevybíravým způsobem.

"Firma se proto spojila se státním zastupitelstvím v Olomouci," řekl ČTK zdroj obeznámený s případem. Podle něj policie nějaký čas Kvapilovo jednání sledovala. Domnívá se, že ho zadržela přímo při přijímání úplatku. Pokud se podezření detektivů potvrdí, půjde o jeden z největších korupčních skandálů na radnicích.

Policisté ani státní zastupitelství se k případu zatím nevyjádřili. Pracujeme na něm, ale v tuto chvíli nelze cokoli zveřejnit, řekl v pátek ČTK mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Spolu s Kvapilem policisté podle serveru iDnes.cz zadrželi také dalšího člena brněnské ODS, bývalého dlouholetého tajemníka městské části Brno-střed Radovana Novotného. Server nejmenuje konkrétní zdroj této informace. Na případ je uvaleno informační embargo.  

"Byl to velmi opatrný člověk"

Pro ODS je vše o to horší, že Kvapil byl její brněnskou šestkou pro květnové volby do sněmovny. Předseda ODS Mirek Topolánek reagoval esemeskou. "Byl na volitelném místě. To je snad jediná možná odpověď," naznačil Topolánek, že z Kvapila pravděpodobně na jaře poslanec nebude.

V pátek už strana přispěchala s prohlášením, že Kvapila s největší pravděpodobností vyškrtne z kandidátky na konci února regionální sněm. Podle místopředsedy ODS Petra Nečase by měl Kvapil opustit i stranu. "Očekávám, že během týdne, maximálně dvou, bude svým místním sdružením vyloučen z řad Občanské demokratické strany. Nulová tolerance, takové lidi mezi sebou nechceme," řekl v pátek Nečas novinářům.

Žabovřesky patří k nejžádanějším čtvrtím pro bydlení v Brně a pozemky, na nichž lze stavět, jsou pro developery velkým lákadlem. Opoziční žabovřeský zastupitel Martin Benáček (SZ) řekl, že na žabovřeském zastupitelstvu jeho členové několikrát projednávali majetkové směny a změny územního plánu.

Část rozhodnutí souvisela s plány developerů. Nemůže však prý říct, že by některé konkrétní rozhodnutí mohlo souviset s Kvapilovým zadržením. "Překvapilo by mě to. Byl to velice opatrný člověk," dodal bývalý žabovřeský místostarosta, dnes ředitel Úrazové nemocnice Karel Doležal (ČSSD).

Kvapila delegáti loni v červnu zvolili na šesté místo kandidátky pro volby do sněmovny, z prvního místa kandiduje právě stranický předseda Mirek Topolánek. ODS má dnes v kraji osm poslanců.

Devětapadesátiletý Kvapil vede žabovřeskou radnici od roku 2002, je také členem úzkého vedení brněnské ODS. Na poslanecké kandidátce s ním strana počítala na šesté místo, je tedy pravděpodobné, že pokud by na podzim byly volby, stal by se poslancem.Těžko teď ovšem bude moci na kandidátce zůstat. Ve straně platil Kvapil za jednoho z odpůrců dřívějšího vedení ovládaného Milanem Venclíkem.

Případů, kdy policie zatkne kvůli korupci starostu nebo někoho z radních či úředníků, není v Česku mnoho. Jeden z posledních velkých případů byla kauza českolipského starosty Radka Nastiče. V roce 2007 si vzal 150 tisíc od podnikatele, jemuž město schválilo prodej městského domu. Podnikatel se ale sám obrátil na policii s tím, že po něm chtěl dvaatřicetiletý starosta úplatek.

Nastiče pak detektivové zadrželi, když si peníze od podnikatele přebíral. Od prvního soudu Nastič odešel překvapivě jen s mírnou podmínkou, u odvolacího senátu ale dostal rok vězení, pět let zákaz působit v samosprávě a navrch ještě pokutu 100 tisíc. Nastič se hájil, že chtěl peníze věnovat fotbalovému klubu.
Související