Okresní soud v Táboře v pátek zprostil překladatelku a bylinářku z jihočeského Zlukova Libuši Bryndovou viny z toxikomanie. Třiapadesátiletá překladatelka se hájila tím, že konopí pěstovala jako lék na astma a artritidu.

Bryndová se na místě vzdala odvolání. Rozsudek ale není pravomocný, protože státní zástupkyně si ponechala lhůtu na podání odvolání. "Jsem velice ráda, že soud dospěl k rozsudku, který byl jediný, jaký jsem mohla přijmout," řekla novinářům Bryndová.  

Soud předloni bylinářce vyměřil dva měsíce vězení s podmíněným odkladem na jeden rok. Krajský soud ale jeho verdikt kvůli závažným chybám zrušil a vrátil případ k novému projednání.

Kouření může léčit

Před soudem se Bryndová nezpovídala z výroby konopných mastí, ale z toho, že drť rostlin inhalovala. Podle obžaloby je tak zneužila k toxikomanii. Odborníci na závislosti ale v dubnu před soudem řekli, že také kouření marihuany může mít léčebné účinky.

Podle soudního znalce Miloslava Kršiaka, který v pátek před soudem vypovídal, ale neexistuje spolehlivý vědecký důkaz prokazující léčebné účinky konopí na astma.  

Nejvyšší soud v roce 2008 v jiném případu uznal, že pěstování několika rostlin konopí proti revmatu není výroba drog. A nepřímo tak nařídili nižším soudům, ať se na podobné případy dívají stejně.  

Trestní stíhání odstartoval televizní pořad, kde Bryndová vystupovala jako pěstitelka konopí. Při domovní prohlídce tehdy detektivové zabavili stovky gramů sušené marihuany a také živé rostliny, které Bryndová hnojila slepičím trusem, aby se jim dařilo.

V letech 2006 a 2007 vypěstovala na svém pozemku ve Zlukově na Táborsku nejméně 29 rostlin konopí. A hodnota psychotropní látky v rostlinách překračovala povolenou hodnotu 0,3 procenta. Celkem vypěstované konopí obsahovalo přes 26 gramů účinné látky.

Bryndové napomohl také nový trestní zákoník. Ten povoluje pěstitelům pět rostlin konopí, k údajné toxikomanii Bryndová zneužila množství ze zhruba 2,6 rostliny.