Vedení ODS se v pondělí vrátí k debatě o novém klíči pro výběr delegátů na stranický kongres, který má bránit nabírání takzvaných černých duší. Bude také diskutovat o programovém dokumentu Vize 2020 a chystat ideovou stranickou konferenci, která se uskuteční příští sobotu, řekl médiím místopředseda ODS David Vodrážka.

Výkonná rada ODS by mohla také jednat o korupční aféře v Brně, do níž jsou údajně zapleteni starosta Brna-Žabovřesek Aleš Kvapil a jeho přítel Radovan Novotný. Oba patří k vlivným členům brněnské ODS. Policie je zatkla a hrozí jim až 12 let vězení.

Kvapil měl kandidovat do sněmovny ze šestého místa kandidátky vedené na jižní Moravě předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Budou se v ní dělat škrty a vedení občanských demokratů předpokládá, že Kvapil stranu opustí.

O systému výběru delegátů na stranické kongresy debatovalo vedení občanských demokratů už před měsícem, ale nerozhodlo. Návrhy narazily na odpor v některých regionech.

ODS v krajích žádá kompromis 

Vodrážka původně připravil dvě varianty nového klíče. Podle první by každá oblast měla automaticky nárok na dva delegáty kongresu a zbytek jejích delegátů by závisel na výsledku voleb v regionu. Podle druhé by každá oblast automaticky disponovala jedním delegátem, jejich další počet by se odvíjel od velikosti členské základny a volebního výsledku.

Například plzeňští občanští demokraté by přišli v obou variantách téměř o polovinu svých zástupců v celostátním sněmu. Žádali kompromis.

Vodrážka tehdy nevyloučil další úpravy pravidel. Chtěl ponechat navržený klíč, parametry se ale měly změnit tak, aby v první variantě byly automaticky zaručen jen jeden delegát a v druhé naopak dva.

Občanští demokraté se snažili dosáhnout změny stanov proti černým duším už na posledním kongresu. Jeho delegáti nakonec jen doporučili stranickému vedení změnu vypracovat. V současném systému se počet zástupců oblasti na celostátním sněmu odvíjí pouze od počtu jejích členů. Posiluje to vliv regionálních bossů, kteří seženou straně v oblasti členy.

Související